Thursday, 14 October 2010

Dear Mr President









In clipa de existenta pe care am experimentat o pana in acest moment, am invatat sa respect si fiintele cele mai detestabile..Se spunea la un moment dat de catre un om intelept "Hitler a fost o fiinta divina" ..si toti au inceput sa arunce cu noroi si sa urle...scuze care mai de care...atatia morti..atata suferinta..si totusi daca intorci pt o clipa ochii din haotica ta existenta prezenta si vei vedea filmul desfasurarii istoriei omenirii ai sa intelegi ca tot ce s a intamplat,a avut un scop si are un sens...asa trebuia sa fie...De ce n ar fi fost Hitler divin??
N a aruncat el cu bombe..n a macelarit oameni... de ce trebuie sa i vedem pe altii rai si pe noi niste sfinti? A avut puterea sa manipuleze o natie si sa puna la incercare umanitatea..Mayasii au in traditia lor cei 13 razboinici...7 sunt cei ai luminii..6 cei ai intunericului.. dupa cei 7 razboinici ai luminii si ai pacii,cei ai intunericului sunt trimisi pentru a pune la incercare omenirea pentru a se putea vedea daca oamenii au invatat ceva si cum rezista tentatiei... Pe semne ca n am invatat nimic pana acum caci in strafundul fiintei noastre colcaie din ce in ce mai tare barbarul si crudul om din pestera...

De ce m am referit la toate aceste lucruri, pentru ca ma uit in politica,ma uit cand ajung in Romania si vad oameni din ce in ce mai confuzi,mai rai,mai speriati si toti incearca sa impinga vina spre presedinte...Cu tot respectul,el n a ajuns acolo fara voturile voastre..Imi pare rau pentru voi ca nu puteti sa depasiti stadiul de dobitoaca si veti vota cu cel care arunca mai mult cu cacat in oponenti.. E momentul sa va luati roadele recoltei... Insa... trebuie spus ca si nea Baselu,cu toate carentele domniei sale este o fiinta divina.Ca noi toti ceilalalti!

Cand va veni vremea sa incetam sa mai invinovatim pe altii si sa ne luam raspunderea pe umeri.Acest om a venit cu o lectie pentru noi..romanii... e momentul sa-l lasam in pace si sa invatam sa avem mai mult respect si sa incepem sa ne construim o lume mai frumoasa,bazate pe idealuri inalte. Nikolai Losski, in Conditiile Binelui Absolut spunea ca viata,in esenta ei,nu poate fi inteleasa in termeni fizico-chimici.. Adevarat-ai grait dragaa domnule!!

Hai pentru o clipa sa uitam de presedinti,premieri,ministri,politicieni si sa ne facem curat in curtea noastra... O revolutie spirituala nu poate incepe pana nu ti-ai facut tie curat.Nu poti schimba lumea dar te poti schimba pe tine ..Sa i multumim acestui om pentru ca ne pune la incercare..si ne pune atat de bine incat suntem aproape sa cedam ..
Domnul presedinte , are constiinta incarcata si va avea o karma foarte incarcata in vietile urmatoare..doar ..dormi asa cum iti asterni...pace voua si va las cu o melodie a lui Pink..pentru domnul Presedinte






















Dear Mr. President,
Come take a walk with me.
Let's pretend we're just two people and
You're not better than me.
I'd like to ask you some questions if we can speak honestly.

What do you feel when you see all the homeless on the street?
Who do you pray for at night before you go to sleep?
What do you feel when you look in the mirror?
Are you proud?

How do you sleep while the rest of us cry?
How do you dream when a mother has no chance to say goodbye?
How do you walk with your head held high?
Can you even look me in the eye
And tell me why?

Dear Mr. President,
Were you a lonely boy?
Are you a lonely boy?
Are you a lonely boy?
How can you say
No child is left behind?
We're not dumb and we're not blind.
They're all sitting in your cells
While you pave the road to hell.

What kind of father would take his own daughter's rights away?
And what kind of father might hate his own daughter if she were gay?
I can only imagine what the first lady has to say
You've come a long way from whiskey and cocaine.

How do you sleep while the rest of us cry?
How do you dream when a mother has no chance to say goodbye?
How do you walk with your head held high?
Can you even look me in the eye?

Let me tell you 'bout hard work
Minimum wage with a baby on the way
Let me tell you 'bout hard work
Rebuilding your house after the bombs took them away
Let me tell you 'bout hard work
Building a bed out of a cardboard box
Let me tell you 'bout hard work
Hard work
Hard work
You don't know nothing 'bout hard work
Hard work
Hard work
Oh

How do you sleep at night?
How do you walk with your head held high?
Dear Mr. President,
You'd never take a walk with me.
Would you?

Auguries of Innocence --- William Blake

To see a world in a grain of sand,
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour.

A robin redbreast in a cage
Puts all heaven in a rage.

A dove-house fill'd with doves and pigeons
Shudders hell thro' all its regions.
A dog starv'd at his master's gate
Predicts the ruin of the state.

A horse misused upon the road
Calls to heaven for human blood.
Each outcry of the hunted hare
A fibre from the brain does tear.

A skylark wounded in the wing,
A cherubim does cease to sing.
The game-cock clipt and arm'd for fight
Does the rising sun affright.

Every wolf's and lion's howl
Raises from hell a human soul.

The wild deer, wand'ring here and there,
Keeps the human soul from care.
The lamb misus'd breeds public strife,
And yet forgives the butcher's knife.

The bat that flits at close of eve
Has left the brain that won't believe.
The owl that calls upon the night
Speaks the unbeliever's fright.

He who shall hurt the little wren
Shall never be belov'd by men.
He who the ox to wrath has mov'd
Shall never be by woman lov'd.

The wanton boy that kills the fly
Shall feel the spider's enmity.
He who torments the chafer's sprite
Weaves a bower in endless night.

The caterpillar on the leaf
Repeats to thee thy mother's grief.
Kill not the moth nor butterfly,
For the last judgement draweth nigh.

He who shall train the horse to war
Shall never pass the polar bar.
The beggar's dog and widow's cat,
Feed them and thou wilt grow fat.

The gnat that sings his summer's song
Poison gets from slander's tongue.
The poison of the snake and newt
Is the sweat of envy's foot.

The poison of the honey bee
Is the artist's jealousy.

The prince's robes and beggar's rags
Are toadstools on the miser's bags.
A truth that's told with bad intent
Beats all the lies you can invent.

It is right it should be so;
Man was made for joy and woe;
And when this we rightly know,
Thro' the world we safely go.

Joy and woe are woven fine,
A clothing for the soul divine.
Under every grief and pine
Runs a joy with silken twine.

The babe is more than swaddling bands;
Every farmer understands.
Every tear from every eye
Becomes a babe in eternity;

This is caught by females bright,
And return'd to its own delight.
The bleat, the bark, bellow, and roar,
Are waves that beat on heaven's shore.

The babe that weeps the rod beneath
Writes revenge in realms of death.
The beggar's rags, fluttering in air,
Does to rags the heavens tear.

The soldier, arm'd with sword and gun,
Palsied strikes the summer's sun.
The poor man's farthing is worth more
Than all the gold on Afric's shore.

One mite wrung from the lab'rer's hands
Shall buy and sell the miser's lands;
Or, if protected from on high,
Does that whole nation sell and buy.

He who mocks the infant's faith
Shall be mock'd in age and death.
He who shall teach the child to doubt
The rotting grave shall ne'er get out.

He who respects the infant's faith
Triumphs over hell and death.
The child's toys and the old man's reasons
Are the fruits of the two seasons.

The questioner, who sits so sly,
Shall never know how to reply.
He who replies to words of doubt
Doth put the light of knowledge out.

The strongest poison ever known
Came from Caesar's laurel crown.
Nought can deform the human race
Like to the armour's iron brace.

When gold and gems adorn the plow,
To peaceful arts shall envy bow.
A riddle, or the cricket's cry,
Is to doubt a fit reply.

The emmet's inch and eagle's mile
Make lame philosophy to smile.
He who doubts from what he sees
Will ne'er believe, do what you please.

If the sun and moon should doubt,
They'd immediately go out.
To be in a passion you good may do,
But no good if a passion is in you.

The whore and gambler, by the state
Licensed, build that nation's fate.
The harlot's cry from street to street
Shall weave old England's winding-sheet.

The winner's shout, the loser's curse,
Dance before dead England's hearse.

Every night and every morn
Some to misery are born,
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.

Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

We are led to believe a lie
When we see not thro' the eye,
Which was born in a night to perish in a night,
When the soul slept in beams of light.

God appears, and God is light,
To those poor souls who dwell in night;
But does a human form display
To those who dwell in realms of day

Wednesday, 22 September 2010

Cultura n-a murit inca in Craiova. E momentul sa participati si voi






O Imagine în loc de Titlu şi
Pictură Figurativă în România, 1970-2010

Centrul pentru cultură contemporană Club Electro Putere din Craiova anunţă deschiderea a două evenimente de artă contemporană şi vă invită vineri 1 octombrie 2010, ora 18.00, la sediul din Calea Bucureşti nr. 56, pentru a participa la vernisajul expoziţiilor,

O Imagine în loc de Titlu

(artişti: Mircea Cantor, Anca Munteanu Rîmnic, Ciprian Mureşan, Ioana Nemeş, Miklos Onucsan, Cristian Rusu, Serge Spitzer, curator: Mihnea Mircan) şi

Pictură Figurativă în România, 1970-2010

(artişti: Ioana Bătrânu, Corneliu Brudaşcu, Sorin Câmpan, Constantin Flondor, Adrian Ghenie, Gheorghe Ilea, Victor Man, Gili Mocanu, Şerban Savu, curator: Mihai Pop)

Proiectul O imagine în loc de titlu invocă fragmente de istorie culturală ori socială care stau la baza trecutului recent , el conturează o arhivă în care imaginile îşi constituie propriul index. Lucrările aduse împreună în această expoziţie ocupă un loc al privirii şi interpretării oblice, al aşteptăriilor melancolice.

Pictura Figurativă în Romania, 1970-2010 prezintă o selecţie a picturii figurative din România ultimilor 40 de ani. Expoziţia include artişti care s-au remarcat de-a lungul timpului prin angajamentul lor pentru mediul picturii. Pictura lor descrie deseori tranziţia socială cu focus pe ambiguitatea istoriei recente.

Expoziţiile O imagine in loc de Titlu şi Pictura Figurativa in Romania, 1970-2010 fac parte din proiectul Romanian Cultural Resolution produs de către Centrul pentru cultură contemporană Club Electro Putere din Craiova în colaborare cu Institutul Cultural Român din Berlin, şi prezentat în Werkschau Spinnerei din Leipzig în perioada 1 mai - 1 iunie 2010. Romanian Cultural Resolution cuprinde patru proiecte curatoriale semnate de Adrian Bojenoiu, Mihnea Mircan, Mihai Pop şi Magda Radu.

„Romanian Cultural Resolution” este considerat a fi cel mai amplu eveniment de arta contemporana românească produs în străinătate şi în acelaşi timp o premieră pentru spaţiul cultural craiovean . Deschiderea evenimentului la Leipzig a înregistrat un număr record de vizitatori: 17 000 mi în primele două zile de deschidere.



Biroul de Presă
Club Electro Putere
tel. 0724043960
www.clubelectroputere.ro

Monday, 14 June 2010

O tragedie minora

O tragedie minora

Marea cunoastere este ampla;
Cunoasterea marunta este limitata.
Marile discursuri te inspira;
Conversatia minora nu inseamna altceva decat barfa.
Atunci cand dormim,spiritual nostrum e in legatura cu exteriorul
Cand ne trezim,trupul nostru este liber sa hoinareasca
Relatiile conduc la atasament,
La lupta zilnica dintre minte si minte.
Uneori,aceasta fapta este ezitanta,
Alteori sfioasa,
Iar uneori penibila.
Micile temeri conduc la anxietate;
Marile temeri conduc la teroare.
Atunci cand cuvintele curg la fel ca si sagetile,
Cei care decid pentru noi binele si raul
Sunt cei care pretind ca detin autoritatea.
Discursul acestora seaman cu un contract.
Mai exista si cei care isi apara convingerile
Hotarati sa castige victoria.
Dar convingerile sunt nepermanente,
La fel ca degradarea specifica toamnei si iernii,
Noi suntem precum o fantana artezeiana,
Odata dat drumul jetului de apa,
Aceasta este pulverizata si nu mai poate fi adunata.
Cu cat ne apropiem mai tare de moarte,
Cu atat mai stagnant devine mintea noastra,
Statuta si mocirloasa,
Precum o apa fara canal de scurgere.
In mintea impietrita
Nu mai poat fi readusa tineretea.
Bucuria si mahnia,
Tristetea si fericirea,
Speranta si teama,
Nesiguranta si puterea,
Vointa si letargia,
Entuziasmul si reticenta-
Toate aceste stari
Se succed unele altora
Continuand la nesfarsit,
Precum muzica unei cochilii goale
Sau ca ciupercile dupa ploaie.
Cine stie de unde vine le?
Opreste-te!
Lasa-le sa existe!
Dimineata si noaptea exista,
Si fara ele am putea trai.
Daca nu ar exista,
Noi nu am fi aici.
Daca noi n-am exista,
Cine ar mai fi constient de ele?
Cam la fel stau lucrurile si cu adevarul,
Dar nu stiu de ce.
Ar trebui sa existe un conducator adevarat,
Dar eu nu-I pot descoperi prezenta.
Sunt convins ca el actioneaza de undeva,
Dar nu-I pot vedea forma.
Il pot simti dar nu-I pot vedea forma.
Corpul tau are o suta de parti component:
Noua deschizaturi si sase organe interne,
Toate complete si perfect asezate.
Ce parte iti place mai mult?
Iti plac toate in egala masura?
Sau preferi inima mai presus de celalalalte?
Oare nu sunt toate acestea slujitorii tai?
Daca nu sunt decat niste simpli slujitori,
Cum ar putea sa mentina ele ordinea?
Oare se considera vreuna conducatoare peste celalalalte,
Sau isi asuma pe rand rolul de conducator si slujitor?
Trebuie sa existe un Conducator Adevarat,
Chiar daca nu il poti descoperi deocamdata.
Acest lucru nici macar ca nu conteaza
De vrem ce adevarul lui este evident.
Odata ce te-ai nascut cu un corp complet,
Organismul va continua sa isi indeplineasca funtiile pana la sfarsit
Indiferent daca intri in conflict cu alte personae
Sau te afli in armonie cu ele,
Viata ta continua pana la capat,
Precum un cal de curse care nu poate fi oprit.
Nu e trist?
Nu e pacat?
Sa transpire intreaga viata
Fara sa vezi vreun rezultat?
Sa muncesti pana la epuizare
Fara sa stii unde te-ai putea odihni?
Pentru a ne linisti
Ne spunem uneori:
“Cel putin sunt in viata!”
Dar la ce bun?
Cand trupul imbatraneste,
La fel se intampla si cu mintea-
Ea trebuie sa intri in o faza de dizolvare.
Nu ti se pare ca este intradevar tragic?
Este viata chiar atat de absurda?
Sunt singurul care simte asta?
Oare ceilalalti nu-si dau seama?



P.S. Poezie taoista

Friday, 11 June 2010

Mintea unui om adevarat- Taoism

Mintea unui Om Adevarat


Nu cauta faima;fa numai ceea ce este inevitabil

Nu-ti face planuri;bazeaza-te pe Tao

Nu-ti gasi singur preocupari;limiteaza-te sa raspunzi la evenimente

Unicul lucru pe care merita sa-l stii este faptul ca nu stii nimic

Hoinareste liber prin spatiul infinit, dar fara a lasa vreo urma

Implineste potentialul cu care te-a inzestrat Cerul,dar actioneaza ca si cum nu ai fi primit nimic

Fii precum un vas gol

Monday, 7 June 2010

Mintea noastra...cea de toate zilele






Mintea umana.. Filosofie sau psihologie, religie sau misticism,realitate sau iluzie,totul este legat de mintea noastra .Atat de complexa si atat de putin inteleasa de majoritatea dintre noi. Cum am putea intelege ceva despre univers,despre fericire sau despre viata noastra daca nu putem sa intelegem mecanismele mintii?
De ce marile curente filosofice orientale, de ce mai nou fizica cuantica ne spun acelasi lucru.. Mintea ne joaca feste, e o capcana in care cadem cu toti.. De ce gandim prin cuvinte stiind ca orice cuvant este un simbol ,un concept izolat in mintea noastra,amagindu-ne convigandu-ne ca realitatea desemnata de ele este la fel de autentica ca si realitatea obiectiva?

Multe intrebari si o groaza de raspunsuri. Pana la urma cautarea e a ta,iar daca nu o ai iti spune Alleluia...si Blissfull Ignorance!!

Am sa reproduc un capitol din “Invataturi spiritual despre Tao” de Mark Forstater. Pana la urma cuvintele acestea nu va vor oferi decat o realitate total diferita de cea obiectiva si totul ramane pe umerii vostri sa experimentati viata ,pentru ca oricate carti am citi,niciodata nu vom putea descrie in cuvinte bucuria cand ne vedem partenerul zambind,sau cand gusti un fruct.. Incercam dar cuvintele sunt o palida incercare..

“Mintea Umana este mintea constienta,preocupata de lucrurile lumesti si de viata obisnuita. Este o minte rationala si obiectiva, care privste viata facand diferentieri si distinctii intre lucrurile pe care le vede.Aceste discriminari au inevitabil la baza dorintele noastre,si indeosebi dorinta de a OBTINE PLACEREA si de a EVITA DUREREA. Altfel spus,Mintea Umana este alcatuita din preferinte si antipatiile noastre,din lucrurile pe care le dorim si cele pe care le evitam,si cu toate acestea ea este perfect convinsa ca analiza ei este perfect lucida.
Mintea noastra umana priveste viata si constata ca aceasta este prea scurta,nesigura,plina de temeri si de probleme ,si ca mai devreme sau mai tarziu tot ce exista moare. De accea, i se pare ca viata este haotica si nu are nicio o semnificatie profunda. Thomas Hobbs spunea ca Viata este urata,brutala si scurta .Pornind de la aceasta premisa, ea isi creeaza o metoda pentru a face fata acestei existente dificile.
Considerand ca viata este scurta, oamenii se agata prin orice mijloace de ea,incercand tot ce le sta in puteri pentru a o PRELUNGI. Considerand-o nesigura,ei urmaresc cu orice prêt siguranta, pe care par sa o asigure banii,proprietatile si posesiunile. Considerand viata temporara si moartea inevitabila, ei urmaresc faima si celebritatea, in speranta ca vor lasa ceva in urma lor.
Desi moartea este inevitabila, oamenii incearca sa o conteste. Isi doresc sanatatea pentru a prelungi viata,dar sunt dispusi sa si-o pericliteze prin placer periculoase precum fumatul, bautul in exces si folosirea unor droguri toxice. Natura contradictorie a Mintii Umane face ca ea sa intre inevitabil in conflict cu ea insasi,iar oscilatia ei intre placere si teama o face sa se inalte pe cele mai inalte culmi ale sperantei,numai pentru a cadea apoi in abisurile cele mai profunde ale disperarii.
Aceasta Minte Umana este produsul nostru, dar nu ne apartine in totalitate. In mare masura ea reprezinta darul otravit al societatii,sub forma diferitelor pareri care ni se inoculeaza,apartinand parintilor,prietenilor, profesorilor si al mass-mediei. Intr-un fel se poate spune ca Mintea Umana este produsul colectiv al intregii umanitati;forma ei actuala se datoreaza experientelor tuturor stramosilor nostri. La nivel individual,cea mai puternica influenta formatoare le apartine parintilor,responsabili de prima conditionare a copilului,caruia ii inoculeaza principalele idei despre lume si existent pe care acesta le va aplica de-a lungul intregii sale vieti(in mod inconstient)
Daca nu facem decat sa i imitam pe altii,putem parcurge un drum care nu ne apartine,care nu ni se potriveste , si astfel nu avem cum sa ne simtim confortabil in propria noastra piele. Este atat de usor sa te ratacesti urmand indicatoarele stabilite de altii”

Si in incheiere sa adaug un citat...

“Mintea ne amageste,facandu-ne sa credem ca suntem creaturi independente,separate de restul,o insula a egoului in interiorul pielii noastre,dar in realitate facem cu totii parte integranta dintr-o imensa retea de relatii. “

Saturday, 29 May 2010

Al patrulea tip

Vazand acest film mi am simtit puse in pericol o groaza de idei si m-am decis sa citesc pareri din lumea intreaga.. Primul lucru uitandu-ma la film,care mi a venit in cap,a fost sa ma intreb cine ar putea beneficia dupa acest film. Are niste dovezi ipotetice care ar trebui sa ne faca sa schimbam gandirea cu 180 de grade si sa ne faca sa acceptam ca rapirile extraterestrilor sunt normale noapte de noapte si noi suntem un experiment pentru ei.. De ce n-ar fi asa? Ma duce cu gandul la tablitele sumeriene in care sunt desenati niste fiinte extratereste,care au fost numite Anunnaki si despre care s-ar spune ca ne conduc lumea si ne tin in ura si frica aceasta... asta pare mai plauzibila decat ca suntem rapiti noapte de noapte pt experimente... Am o groaza de idei in cap si mi-e greu sa le ordonez,asa ca sa o iau incet. Uitandu-ma la acest film mi-a venit in cap o discutie imaginara cu Dalai Lama in care sa fie intrebat daca crede in rapirea de catre extrateresti.. Raspunsul a fost caracteristic lui si anume un ras de copil ,o magaiere pe capul meu si apoi o liniste care ar spune mai mult decat toate cuvinetele din lume..

Acum ca am debitat si am plecat departe de unde incepusem , trebuie sa spun ca dupa film am incercat sa fac o analiza prin filtrul meu limitat de gandire si sa i dau o explicatie. Am mers de la Jung cu explicatii ale inconstientului colectiv in care se afla vechile limbi si care pot fi accesate,pana la autosugestia , puterea mintii si tot asa. Mergand cautarea mea prin vastul ocean al informatiei de pe net , dau sa aflu ca povestea e o fictiune, ce arata ei a fi dovezi reale,sunt fabricate si mai ales ca n-a existat niciodata aceasta doctorita Abbey Tyler.

Rapirile de catre extrateresti..... e un subiect foarte complex si nu pot sa am decat o parere care poate fi schimbata la 180 de grade daca voi accesa un alt nivel al cunoasterii. Momentan , din ce am aflat ,mi se pare foarte normal sa presupunem ca aceste rapiri ,care sunt niste experiente foarte vivide si in care toti subiectii si-ar pune viata gaj ca ceea ce au vazut a fost real,sunt niste experiente care apar in somnul cel mai profund,rem sleep,in care corpul e deconectat si in care creierul elimina o doza ff mare de d mt( pun aici un link si continui apoi)




Aceste experiente sunt cat se poate de reale ..depinde ce intelegi prin real...creierul nu poate face diferenta intre somn si "realitatea" de zi cu zi...cand dormim de obicei avem aceste experiente doar ca acesti oameni care cred ca sunt rapiti de extrateresti, sunt constienti fiind totusi in starea de rem sleep.. De aici apar aceste milioane de experiente...

Cum spuneam ,in momentul de fata am aceasta opinie si nu inseamna ca nu cred in extraterestii,doar ca nu cred in aceste rapiri..tot ce e posibil... dovezile de mii de ani??? apar in o groaza de scrieri..mmm...cred ca ele sunt scrise sau desenate de oameni care ajung in stari alterate ale realitatii si au avut contact cu aceste fiinte.. sunt multe de aflat asa ca va rog..punteti mana pe carti si contraziceti-ma ,vreau sa aflu opinii contra si poate mai facem un pas in aflarea adevarului...sunt atatea mistere ca nu mai stim ce dreak cautam pe aici..:)

Pentru unii oameni un film e de 5 stele,pentru altii e de 1. gusturile nu se discuta.. Al patrulea tip mi se pare un film ok,bine realizat si tehnica paralelismului intre un personaj imaginar care ar trebui sa fie real si actori,este interesanta. Aproape ca e real filmul! Hai sa aveti un weekend frumos si nu uita, frica e cel mai mare inhiBitor al nostru. Nu avem de ce sa ne fie frica! PACE


Tuesday, 11 May 2010

Fara regrete

Fara regrete

NU as fi primul care sa ti spuna despre momentul de acum sau despre faptul ca trebuie sa fi multumit doar ca existi. Cand spun fara regrete ma refer la viata ta. Regretam cateodata ca ne am intalnit fostul partener pentru ca s-a terminat dureros. Regretam ca ne-am imbracat subtire si am racit.. Regretam regretam regretam.. Dar daca ai sta bine si te-ai gandi,regretam chiar propria noastra existenta de ACUM. Viata nu este asa cum ne-o inchipuim cu totii si mai tot timpul avem dezamagirisi regrete fata de trecutul nostru. Am da orice sa avem gandirea de o avem acum si sa schimbam totul. Dar cand te gandesti la efectul future(butterfly effect) s-ar putea ca orice lucru schimbat sa-ti ameninte existeta ta fizica de ACUM... Edgar Poe spunea ceva minunat, cum ca daca ar misca a milioana parte dintr-un fir de praf de pe degetul lui,intreg universul s-ar schimba. De ce n-ar fi asa? Poate daca mai aveai relatia cu fostul,erai mai visator sau visatoare si azi viitorul ar fi fost diferit,poate o masina te-ar fi sarutat cu sarutul mortii..suna o prostie..dar trebuie sa ajungem sa iubim si pe cei care ne-au facut rau in trecut pentru ca ne-au adus pe noi azi, in forma fizica si psihica. Cu totii suntem atasati de multe lucruri si persone si am vrea ca unele aspecte sa nu se schimbe niciodata ,dar din fericire viata este o continua lectie si trebuie sa invatam multe aspecte nobile ale ei,printre care iertarea si sacrificiul. Iubirea este de multe ori insotita de pasiune,iar pasiunea duce la atasare si tot asa. Nu poti sa schimbi decat unele aspecte ale vietii tale si chiar daca e grea sau mai usoara nu uita sa fi impacat cu tine,ca in fiecare situatie ai incercat sa lupti si nu in ultimul rand ,lasa regretele ,fi fericit ca totul s-a intamplat cu un scop,ca inca nu putem sa l intelegem.
Dalai Lama spunea ca o pentru doi oameni care sufera aceasi tragedie , cel care va fi mai stabil psihic va putea trece mai usor. Lasati trecutul,lasati viitorul,fiti mai mult ancorati in prezent,in ACUM..nu suntem tot timpul,dar din cand incand...ai putea fi

Citat de John Marco Allegro

Astfel,daca devansam Esenismul de la Qumran in timp si in spatiu,de la invataturile continute in Manuscrisele de la Marea Moarta si pana la Noul Testament, putem intuit o linie clara de speculatie teologica,care a transformat o secta iudaica exclusivista intr-o religie Elena plina de mister, care ar fi putut atrage atentia si supunerea intregii omeniri,formata din evrei sau ne-evrei,liberi sau scalvi. Dar genul de crestinism la care se ajunge nu este cel al unei credinte dedicate autenticitatii istorice a lui Isus si traditiilor evanghelice si impunerii unui singur canon si al unui singur Crez tiranic,ci dedicate unei “erezii”gnostice ,a carei individualitate esentiala a fost asa de aspru detestata de asa-zisa Mare Biserica si care a devenit tinta unei persecutari nu mai putin nemiloase decat cea a miscarii principalilor dusmani politici si religiosi.Iar a judeca prin prisma istoriei ulterioare a Bisericii si a ilegitimitatii cerintelor sale la intaietate..Cineva nu poate sa faca altceva decat sa simta ce parte a inceput sa simta separarea-cineva nu poate sa simta ca partea falsa e cea care a prevalat.

John Marco Allegro

Tuesday, 20 April 2010

Despre copil si casatorie

Ce minunata este aceasta inventie numit internet... Poti gasi orice oricand.. Imi permit sa va transcriu un capitol din "Asa grait-a Zarathustra" de Nietzsche. Pareri sunt impartite despre opera lui dar mie mi se pare genial. Am ratat varsta cand el era obligatoriu,dar e bine ca am facut-o si acum... Intotdeauna m-am gandit daca a da nastere sau a avea un copil este cea mai mare minune a lumii sau poate e doar un atribut al speciei si mai ales o conditionare de a duce mai departe. Suntem controlati de hormoni si ne identificam cu corpul nostru. Dar daca totusi suntem mai mult si omul este pentru spirit doar o faza intermediara si scopul final este Supraomul cum il denumea Nietzsche. Copilul reprezinta inocenta,puritate. Nu inseamna ca nu mi doresc personal. Dar din pacate prea multi gasesc placerea suprema in emotiile sexuale si nu pot sa mearga mai departe spre cunoastere si spre descoperirea de sine. La intrarea oracolului din Delphi era scris Omule cunoaste-te pe tine si astfel vei cunoaste universul si zeii care il conduc. De ce atat de multi filosofi si iluminati trageau aceleasi concluzii? Pentru ca suntem prinsi intr-un matrix si ramanem la nivelul dobitoacelor si nu vrem sa ne intrebam mai multe.. Va redau acum acest capitol ...


DESPRE COPIL SI CASATORIE



" Am o mare intrebare pentru tine,si numai pentru tine,o frate al meu!.. O adancesc in sufletul tau ca pe o sonda,pentru a-i cunoaste adancurile...
Esti tanar si doresti femeie si copil.Dar te intreb:esti tu oare omul care sa aiba dreptul sa doreasca un copil?
Esti tu oare invingatorul-invingator asupra ta insuti-suveran al simturilor,stapan al virtutilor tale? E ceea ce te intreb.
Sau vointa ta e Strigatul Dobitocului si a saraciei?Sau e Teama de Singuratate sau e Ura de Tine Insuti?
Vreau ca izbanda si libertatea ta sa nazuiasca a se invesnici prin copil.Tu trebuie sa cladesti monumente vietuinde izbanzii si eliberarii tale.
Trebuie sa construiesti mai presus de tine insuti.Dar mai intai trebuie ca tu insuti sa fii cladit pe baze temeinice din cap pana-n picioare.

NU TREBUIE NUMAI SA-TI PROPASESTI RASA MAI DEPARTE,CI CAT MAI PRESUS.LA ASTA SA-TI SLUJEASCA GRADINA CASATORIEI.

Tu trebuie sa fauresti un trup de o speta superioara,o prima miscare,o roata ce se invarte in jurul ei insise-trebuie sa fauresti un creator.
Casatorie:asa numesc eu vointa a doi de a fauri pe unicul,care e mai mult decat aceia ce l-au savarsit.Respect dintr-o parte si alta,iata casatoria;respect celor ce nazuiesc o atare vointa!
Astfel sa fie intelesul si adevaratul rost al casatoriei tale.Dar celei ce-o numesc casatorie de prisos,multimea de netrebnici ,cum i-as putea zice??
Vai!.. aceasta saracie a sufletului in doi!..Vai! aceasra necuratie a sufletului in doi!.. Vai! aceasta nenorocita multumire in doi!..
Casatorie, asa au poreclit ei toate acestea;si mai pun ca unirile lor au fost pecetluite in ceruri.
Ei bine,nu-mi trebuie cerul acesta al celor de prisos! Nu,Nu Vreau Dobitoacele acestea incalcite in plasa cereasca!
Departe de mine si Dumnezeul ce vine schiopatand sa binecuvanteze ceea ce n-a unit el!
Sa nu radeti de atari casatorii!.. Care-i copilul ce n-ar vrea dreptul sa-si deplanga parintii...???
Omul acesta mi s-ar parea respectabil si pregatit sa cuprinda intelesul pamantului;dar cand i-am vazut nevasta,Pamantul mi s-a parut un loc pentru smintiti.
Da,as vrea ca pamantul sa se infioare,la vederea unui sfant imperecheat cu o gasca.
Cutare plecat-a ca un erou in cautarea adevarurilor,dar n-a prins decat o biata minciuna impodobita.El zice ca e casatoria lui! ( Nu stiu istoria lui Nietzsche dar as spune ca are o trauma cu femeile pentru ca acelasi lucru se poate intampla unei sfante...sa ia un gascan sau o hiena,dar simt misoginitatea lui..poate e doar o parere care se bazeaza pe putine date dar am sa revin cand am sa aflu mai multe..aparentele inseala de multe ori..)
Cutare era cumpatat in legaturile sale si anevoios in alegere.Dar cu o singura lovitura si-a zdrobit pentru totdeauna societatea sa.El zice ca asta e casatoria lui!
Iar cutare cauta p slujnica cu virtutile unui inger,dar tamnesam a ajuns sa fie el sluga unei femei,si acum ar trebui ca el insusi sa ajunga inger.
Pretutideni n-am vazut decat cumparatori plini de prevedere si toti cu niste ochi vicleni,nevoie mare!Dar cel mai viclean isi cumpara el insusi nevasta cu ochi inchisi-pisica in sac!...
Multe nebunii de scurta durata-spuneti-mi voi ca e dragostea.Si insuratoarea voastra pune capat multor nebunii de scurta durata printr-o prostie indelungata.
Dragostea voastra pentru femeie si iubirea eu pentru barbat:O!.. de ar fi mila pentru zeii suferinzi si intunecati!
Dar mai intotdeauna e un dobitoc care ghiceste pe un altul.
Cu toate acestea,cea mai desavarsita dragoste a voastra nu e decat o figurata expresie de incantare a mintii si o durere arzatoare.E o torta care trebuie sa va lumineze caile cele mai desavarsite.

INTR-O ZI VA TREBUI SA IUBITI MAI PRESUS DE VOI INSIVA!... INVATATI deci dintru-ntai A IUBI! Pentru aceasta a trebuit sa desertati pana la fund potirul amar al dragostei voastre.

E amaraciune in potir,chiar in potirul celei mai desavarsite iubiri.Asa se trezeste in tine dorinta de SUPRAOM,astfel se desteapta in tine setea,o fauritorule.
Setea de fauritor,sageata si dorinta de SUPRAOM!spune-mi frate al meu,voiesti tu astfel casatoria?
O astfel de vointa si o atare casatorie o sfintesc


ASA GRAIT-A ZARATHUSTRA

Monday, 12 April 2010

Incotro mergem?

“ Statul e cel mai rece din toate dihaniile reci:minte cu raceala si iata minciuna ce se scorneste din gura lui-Eu,statul,eu sunt norodul”


“ Nimic mai mare decat mine pe pamant:sunt degetul poruncitor al domnului,astfel urla dihania”

“ Fiecare norod isi are graiul sau despre bine si rau. Vecinul lui nu-l intelege.El a nascociy acest grai pentru deprinderile si legile sale.Dar statul minte in toate graiurile de bine si de rau,si in tot ce spune-minte,tot ce are-e de furat. Totul e fals,musca cu dintii de furat,carpanosul.Fatarnicii sunt chiar in maruntaiele lor!”



Pornind de la cuvintele pline de intelepciune ale lui Nietzsche despre STAT am sa incerc sa fac o analiza a “realitatii” romanesti.. nu intru in detalii de realitate privita prin ochii stiintei cuantice sau a altor stiinte.. ci ma refer ca la cea pe care o percep cu totii.. As dori sa intreb daca cei care au condus tara si nu numai ,stiu cate cruci duc in spate. Lenea voastra, aroganta voastra,mediocritatea intelectuala a voastra si nu in ultimul rand,lacomia voastra, a ucis si a nenorocit atat de multe vieti.Nu ati avut puterea sau raspunderea niciodata,cum ati putea sa o aveti in ceasul al treisprezece. Se spune ca atunci cand nu-ti faci iluzii,n-o sa ai dezamagiri. Acest popor si-a dorit putine si voi nu ati putut sa le oferiti nimic... doar nepasare si moarte..Nu sunt nihilist,nici nu vad aceasta realitate a voastra in gri. Se pare ca exista un plan divin si o lectie pe care trebuie sa o invatam ,si din pacate aceasta lectie dura a trebuit sa ne-o luam in fiece zi..
Tuuuu,dobitocule,care nu vrei decat sa-ti traiesti aceasta realitate mizera si sa furi pentru tine si neamurile tale,crede-ma ca exista lucruri mai nobile pe lumea aceasta .. Nu vei tinde si nu vei afla niciodata ce este Supraomul, dar ai putea sa tinzi sa fi om si sa ai mai multa pasare,credinta si dragoste. E. Poe spunea in Eureka ceva senzational,ceva pe care noi ignoram zi de zi si care ar suna cam asa..ca daca am putea sa miscam a million parte dintr-o particula de praf de pe varful degetului atunci tot universul s-ar schimba.. stiu ca multi sunteti secatuiti de puteri si nu mai aveti credinta in nimic pentru ca totul v-a dezamgit,dar as vrea sa fie un apel catre voi,cei care mai aveti un strop de constiinta.Nu va lasati batuti si credeti,sperati,visati. Noi ne formam lumea si de ce n-ar fi o lume frumoasa. Nu stiu sa ofer o solutie mai buna statului dar stiu ca pot sa spun cand ceva merge gresit,cand ceva ma apasa.Acest drept nu poate nimeni sa mi-l ia.Asa ca incearca sa faci ceva ,sa indrepti ceva,sa ti schimbi statutul de “dobitoc” si sa tinzi sa devi macar om daca nu poti sa urci toate treptele ale piramidei cunoasterii. Fie ca vei inceta sa te uiti la non-valorile produse de televiziune,fie ca vei zambi mai mult si ti vei spune ca azi nu te vei enerva,fie ca vei iesi din casa si vei observa cu adevarat copacii infloriti,tu vei schimba lumea. E timpul sa ne depasim si sa iesim din norme,automatisme si mai ales din nepasare si aroganta.
“Nu va propavaduiesc munca,ci lupta.Nu va propavaduiesc pacea,ci izbanda.Fie ca munca voastra o lupta sa fie,ca pacea voastra sa fie o izbanda”

Tuesday, 9 March 2010

What makes you Not a Buddhist




Dzongsar Jamyang Khyentse



What makes you NOT a Buddhist??

By Dzongsar Jamyang Khyentse

E o carte minunata cu multe invataturi pe care o recomand tuturor celor care vor sa inteleaga mai mult din viata aceasta.
Imi dau silinta sa traduc cat mai bine un capitol. Cartea prezinta si istoria lui Siddhartha ( cel numit de noi toti BUDDHA ) care se ilumineaza la Bodh Gaya in o batalie finala impotriva lui Mara... Imi pare rau ca nu stiu ce sa prezint mai intai si mi aleg doar un capitol dar vreau sa ti faci o idée despre valoare ei...
“In timpul bataliei de la Bodh Gaya, Mara a dispus de o gama variata de arme impotriva lui Siddharta. El detinea ,in particular, o colectie de sageti speciale. Fiecare sageata poseda o putere distrugatoare ; sageata care cauza dorinta, sageata ce cauza slabiciunea intelectuala ,sageata ce crea mandrie, sageata care cauza conflict,sageata care cauza aroganta, sageata care crea obsesii oarbe si nu in ultimul rand cea care se te facea sa nu fi constient.
In sutrele budiste citim ca Mara ramane neinvins in fiecare din noi- el isi indreapta sagetile catre noi tot timpul. Cand suntem loviti de sagetile lui Mara ,initial devenim amortiti ,dar apoi otrava se raspandeste in noi ,distrugandu ne incet.
Cand am fost loviti de sageata Dorintei, judecata corecta, cumpatarea si echilibrul mental dispar in timp ce prestigiul fals, decadenta si imoralitatea le iau locul. Nu ne putem opri nicicand ca sa ne luam ceea ce dorim. Cineva lovit cu pasiune poate sa vada un “hipopotam” pe strada si sa i se para sexi chiar si cand o iubita frumoasa si loiala il asteapta acasa. Multi din vremurile noastre au devenit sclavii dorintelor lor pentru mancare,faima,bani,frumusete sau respect.
Pasiunea se poate manifesta si ca sete pentru putere. Loviti de o asemenea pasiune, liderii sunt complet indiferenti la faptul ca setea lor de putere distruge pamantul. Daca nu era lacomia unor oameni bogati, probabil ca autostrazile ar fi fost pline de masini ecologice si poate nimeni n-ar fi murit de foame in ziua de azi. Asemenea dezvoltare se pare ca este posibila doar din punct de vedere tehnologic si fizic, nu si din punct de vedere emotional. Tot vorbim despre injustitie si dam vina pe oameni ca George Bush. Loviti de sageata lacomiei nu vedem ca de fapt este si dorinta noastra- sa avem preturi mici pentru electronice importate sau alte luxuri cum ar fi un Humvee- care sustin aceste razboaie si distrug lumea. Chiar si cei care protesteaza impotriva petrolului se bazeaza pe importul de petrol pentru a fi aduse fructele din sucurile pe care ei le beau.
Sagetile lui Mara creeaza un conflict fara sfarsit. De-a lungul istoriei, figure religioase, care se presupuneau a fi deasupra dorintei, aceste modele de integritate, s-au dovedit a fi la fel de insetate de putere. Au manipulate ucenicii lor cu amenintari ale iadului si cu promisiunea paradisului.Azi vedem politicieni care manipuleaza alegeri si campanii electorale si care nu se dau in laturi nici din a bombarda tari sarace cu rachete Tomahawk , daca aceasta actiune ii va aduce aproape opinia publica.Cui ii pasa daca castigi razboiul atata timp cat ai castigat alegerile? Alti politicieni cocheteaza cu biserica,altii aranjeaza sa fie impuscati sau creeaza eroi, catastrophe,doar ca sa si satisfaca setea de putere.
Cand ego-ul este plin de mandrie, se poate manifesta in numeroase forme-rasism,fragilitate,o inclinatie in a critica opiniile opozantilor, frica de respingere,frica de durere,insensibilitate,doar ca sa spun cateva.Din mandria masculina, barbatii au sugrumat energia si contributia a jumate din rasa umana-femeile. In timpul curtarii, fiecare parte isi lasa mandria in cale,evaluand daca cealalalalta persoana este buna indeajuns pentru el/ea. Familiile mandre cheltuie o avere pentru ceremonia de o zi a nuntii,care poate sa dureze sau nu, cand in aceasi zi , in acelasi oras, oameni mor de foame. Un turist face spectacol atunci cand ofera un bacsis de 10 dolari usierului hotelului doar pentru ca-I deschide usa si in minutul urmator se targuieste pentru un tricou de 5 dolari cu un vanzator care trebuie sa-si intretina familia (aici putem sa ne gandi ca si usierul are familie,dar cred ca invatatura este alta.. a falsei imagini) .
Mandria si mila sunt in o stransa legatura. Crezand ca viata voastra este mai grea si mai trista decat a celorlalti este doar o simpla manifestare a agatarii de sine. Cand sinele dezvolta mila de sine,elimina orice spatiu ca ceilalalti sa simta compasiune.In aceasta lume imperfecta multi oameni au suferit si inca mai sufera. Dar suferinta unor oameni a fost categorizata ca o suferinta mai speciala.Desi statistici actuale nu sunt disponibile,putem spune ca numarul de nativi americani ce au fost ucisi de colonizatorii europeni ce au ajuns in America de nord este la fel,daca nu mult mai mare ca al celorlalalte genociduri recunoscute. Si totusi nu exista un cuvant larg folosit asa cum exista anti semit sau holocaust pentru acest masacru de
Crimele in masa conduse de Stalin sau de Mao Tse-tung de asemenea nu au etichetari recunoscute exceptand muzee,legi pentru recunoasteri de drepturi sau filme.Musulmanii urla ca sunt persecutati,uitand de distrugerile facute de stramosii lor care cucerisera mari parti din Asia.Semne ale prapadului sunt inca vizibile-ruine ale monumentelor sau templelor create din dragoste pentru un alt dumnezeu .
Mai este si mandria de a apartine unei scoli anume sau unei religii. Crestinii,evreii si musulmanii cred in acelasi dumnezeu, si intr-un fel ei sunt frati.Totusi datorita mandriei fiecarei dintre aceste religii si gandirii lor ca ei au dreptate ,religiile au cauzat mai multi morti decat in cele doua razboaie mondiale impreuna.
Rasismul apare din sageata otravita a mandriei. Multi asiatici si africani acuza albi din vest ca sunt rasisti,dar rasismul este o institutie si in asia. Cel putin in vest sunt legi impotriva rasismului si este condamnat public. O fata din Singapore nu are voie sa si aduca sotul Belgian in casa pentru a-l prezenta familiei. Etnici chinezi si indieni din malayezia nu pot avea statutul de Bhumiputra,nici dupa multe generatii. Multe generatii -de tati si apoi de copii lor -de coreeni din japonia nu sunt naturalizati. Desi multi albi adopta copii de culoare, nu se intampla la fel si cu familiile asiatice . Cum s-ar simti asiaticii daca rolurile s-ar schimba? Daca cei albi ar migra in china , coreea , japonia , malayezia ,Arabia saudita sau india cu milioanele? Daca si-ar stabili comunitatiile lor, daca ar lua joburile locale,sa si importe neveste,sa vorbeasca limba lor , refuzand sa vorbeasca limba natiei gazed si sa mai si sustina extremismul religios in tara de origine.
Invidia este alta din sagetia lui Mara. Este una din cele mai mari emotii ale pierzatorului. Se manifesta irrational si poate genera povesti fantastice doar ca sa te distraga. Poate ataca fulgerator in cele mai neasteptate momente poate si atunci cand va bucurati de muzica de la simfonica. Chiar daca nu intentionati sa deveniti un violonist ,chiar daca nu ati atins nicioata o vioara puteti fi invidios pe artist desi nici nu-l cunoasteti. Doar pentru ca este talentat este de ajuns pentru a-ti fi otravita mintea.
Multe tari sunt invidioase pe USA. Multi din fanaticii religiosi sau politici care ridiculizeaza USA, care-I numesc pe americani satanisti si imperialisti, s-ar da peste cap pentru un green card, in caz ca nu au unul déjà..:) Din transparenta invidie, societatea- condusa de media- dezbraca pe oricine care are success,fie ca este financiar,fizic sau intelectual.
Din dorinta egoista a lui Mara de a avea mai multi discipoli, el vorbeste despre pace ,dar daca totusi cineva practica pacea, Mara nu va fi satisfacut. Fundamental, ne place sa avem libertatea doar pentru noi,si nu pentru ceilalalti. Nu este de mirare daca noi sau altcineva practica toate libertatile, nu vom fi invitati la toate petrecerile..:) Aceasta zisa libertate si democratie este doar un instrument de control al lui MARA”

Wednesday, 3 March 2010

Samanismul si undele cerebrale





Bolurile tibetane-SINGING BOWLS

In traditia samanica,sunetul e vazut ca o cale de a intra in alte lumi si alte realitati. In trecut accesul catre aceste realitati a fost un secret foarte bine ascuns si putea fi obtinut dupa o lunga perioada de studii,meditatii si ceremonii speciale. Pana in secolul trecut toate aceste invataturi si informatii despre ce faceau samanii si yoghinii in aceste stari de transa erau general considerate secrete inexplicabile sau miracole sau scamatorii inteligente bazate pe autosugestie si pe superstitia naivului privitor.
Totusi in ultimii 10-20 de ani lucrurile s-au schimbat. Cautarea SINELUI si a propriei cai a condus din ce in ce mai multi oameni sa caute invaturi mai presus de cele ale bisericii crestine. Calea gandirii materialiste se pare ca se indreapta spre un final odata cu moartea chimica a mediului inconjurator.
Rugaciunea crestineasca a fost inlocuita de tehnica meditatiei estice si mantra a luat locul rozariilor.Cateodata este necesar sa adopti o noua atitudine pentru a-ti aduce aminte si pentru a recunoaste principiile cele vechi.Joska Soos spune ca cea de-a doua ,respectiv a treia axioma a samanismului ar fi:
SECRETUL CUNOASTERII SI CUNOASTEREA TUTUROR SECRETELOR SALASLUIESTE IN TINE

Aproape in toate religiile sunetul e folosit pentru a transcede sufletul catre alte lumi, acolo unde exista o mai mare receptivitate pentru ceea ce actual nu are nume dar caruia i-a fost dat denumirea in trecut de LUMINA,DUMNEZEU,SINE
Maestrul sufist Hazrat Khan, care a fost un muzicant faimos inainte de a se dedica noii sale chemari de lider spiritual,a spus printre altele ca muzica nu doar le da oamenilor putere ci ii poate transporta catre extaz.Misticii de orice varsta au iubit muzica mai mult decat orice. Sufistii au considerat intotdeauna muzica ca fiind sursa primordiala de inspiratie pentru meditatiile lor si considera ca meditatia cu muzica este mult mai fructuoasa decat cea fara.
Masuratorile undelor electro-magnetice cerebrale au demonstrate ca exista un numar de lungimi de unda usor de recunoscut,fiecare legata de o stare de constiinta diferita.
Stim ca in starea normala creierul produce unde unde Beta. Undele Alfa sunt prezente in starea de meditatie si de calm. Undele Teta sunt produse in stare de atipeala, pe cand cele Delta sunt activate in starea de somn profund.
Este de asemenea posibil ca undele produse de bolurile tibetane( singing bowls) sa fie inregistrate .S-a descoperit ca printre tipurile de unde produse de diferite boluri tibetane exista un model care este echivalent cu cel al undelor alfa produse de creier. Aceste boluri te introduc intr-o stare de relaxare profunda si o deschidere a spatiului interior.
Informatia din creier este transmisa cu ajutorul neuronilor si a celulelor nervoase .Aceasta transmisie foloseste proprietatile electro-chimice ale celulelor pentru a transmite rapid aceste unde de comunicare.Fiecare din cei 10 miliarde neuroni ai creierului uman are un potential de 100 milioane de conexii. De fapt creierul uman are un potential nelimitat.
Putem spune ca vibratia produsa de aceste boluri stimuleaza neuronii in a realiza cat mai multe conexiuni si deci CONSTIINTA este marita

Tuesday, 2 March 2010

Tomek Baginski

Bine ati venit pe ATOLL , o baza militara veche si uitata undeva prin Pacific unde singura lege care se respecta este supunerea catre commandant, arta si spre norocul artei,aceasta gaseste o cale sa infloreasca.Dupa ce am privit Catedrala , acest film vine ca o surpriza. Este al doilea film animat de scurt metral al lui Tomek Baginski si marcheaza debutul ca sef de echipa si este o intentie clara de a schimba stilul ultimului sau film(catedrala). Folosirea unei palete vibrante de culori , muzica mai lenta si un limbaj vizual captivant ajuta sa dea filmului o forma de comedie neagra care va trezi emotii in privitor.
Fallen Art este fara indoiala o piesa vizuala tare in care multe din cadre seamana a tablouri frumoase. Designul sunetului urmareste aceasi logica ajutand sa transporte ceva din structura, atmosfera si locul desfasurarii actiunii.
Filmul pur si simplu darama principiul ierarhiilor si a oarbei supunei in ARMATA(vai de ei saracii) cu ajutorul umorului ,umor care impreuna cu modul in care subiectul este dezbatut amintesc de valorile curente ale culturii poloneze .
Intrebat fiin despre motivatia principala in realizarea acestui proiect, Tomek Baginski a raspuns:
“The Cathedral” a fost un success mare pentru mine. Mai ales local,in Polonia. Am dat multe interviuri, multe articole au fost publicate in presa ,as putea spune ca am devenit chiar popular. A fost un sentiment frumos,dar dupa un an si ceva ,cand eram cunoscut doar pentru “The Cathedral” mi am dat seama ca trebuie sa ma apuc de un nou scurt metraj. Timp indelungat,chiar si dupa decernarea premiilor Oscar ,cand ziaristii doreau sa scrie ceva despre animatia ce trebuie sa apara ma sunau tot pe mine.Devenisem un expert dupa ce facusem doar un film de 6 minute. Intr-un fel devenise chiar ilar,intr-altul totusi devenise infricosator. Sa fiu expert dupa doar un film? Era ridicol.
Incepusem sa devin infricosat cu gandul la viitor,daca peste 20 de ani voi fi cunoscut ca regizorul unui singur film.Acesta a fost primul dintre motive.Al doilea ar fi ca am o placere nespusa in a regiza filme.Am revenit in regizarea unor filmulete comerciale pentru un an si ceva,dar totusi nu era prea distractiv. Era doar un mod de a face bani.Am realizat ca si daca fusesem impins la limita oboselii atunci cand terminasem The Cathedral ,continuam sa ma gandesc la urmatorul proiect de scurt metraj si apoi la urmatorul si tot asa.Imi ramasesera o multime de idei de pe vremea cand inca lucram la The Cathedral ,m am intors la unele dintre ele si asa a aparut FALLEN ART.

Comform site-ului FALLEN ART filmul a fost produs “de un grup de oameni pentru care armata a fost intotdeauna un vis neindeplinit”.De ce a fost aleasa armata ca unul din subiectele principale?
Nu cred sa aiba intelesuri foarte adanci.Primele schite ale desenului au fost foarte simple.Am schimbat insa unele detalii dupa razboiul din Irak realizand ca o pura comedie nu este cea mai buna idée in zilele noastre.Am realizat ca ideea are potential mult mai multe intelesuri decat am gandit-o la inceput si ar trebui sa fie mai vicioasa ca traim in niste vremuri vicioase.Ideea a evoluat ,nu este cea originala







Daca va intereseaza mai mult..accesati acest site http://www.fallen-art.com/

Vizionare placuta!

Wednesday, 24 February 2010

Today is the day that counts..LIVE IT

Din pacate nu sunt inca in stadiul sa stau si sa va spun parerile personale dar cine stie in viitor... Totusi cred ca se gasesc atat de multe lucruri interesante si care nu sunt auzite incat imi pot permite sa le mai copiez iar cine va citi sa si mai puna cate o intrebare..Am gasit in o carte de C.G.JUNG o povestioara care se aplica zilelor noastre in care toata lumea e innebunita dupa bunuri materiale incat uita de pasiuni si de tot ce e frumos in ei..Imi vine aici un citat minunat "Nu vreau sa fiu milionar, ci doar sa traiesc ca unul" . Cred ca e momentul sa te intrebi daca tot ce ti doresti in viata aceasta este de factura materiala si daca se va merita tot stresul...

"Un tipograf ,dupa 2 decenii de munca dura,s-a ridicat de la conditia de simplu angajat la aceea de proprietar autonom al unei intreprinderi de mare vaza.Aceasta s-a dezvoltat din ce in ce mai mult,iar el s-a lasat tot mai mult absorbit de ea,sacrificandu-si aici treptat toate interesele colaterale.El a fost astfel inghitit de ea si a fost distrus;iata cum,in mod inconstient,s-au trezit in el anumite amintiri din copilarie,contrabalasand interesele exclusive pentru afaceri. Pe atunci,lui ii placea foarte mult sa picteze si sa deseneze( Nu trebuie sa ai aceleasi pasiuni,sigur ai ceva din copilarie..cauta adanc sa descoperi ce ti place..). In loc sa accepte aceasta insusire si sa faca din ea o preocupare secundara cu rol compensator ,el a canalizat-o in afaceri si a inceput sa fantazeze despre o dotare "artistica" a produselor sale. Din nefericire si-a transformat fanteziile in realitate:a inceput sa produca intr-adevar potrivit gustului sau primitiv si infantil,iar rezultatul a fost ca in cativa ani intreprinderea a dat faliment.El a actionat potrivit unuia dintre "idealurile noastre culturale",dupa care un om activ si intrprinzator poate sa concentreze totul in directia unui singur scop final.El a mers insa prea departe si s-a prabusit strivit de forta unor exigente infantile..
Deznodamantul catastrofal poate fi si de natura subiectiva, poate anume sa ia forma unei prabusiri nervoase.Ceea ce se intampla ori de cate ori opozitia inconstienta este in masura sa paralizeze actiunea constienta...Reprimarea exigentelor infantile si primitive,adesea necesara din ratiuni culturale,duce usor la nevroza sau la consumul abuziv de subtante narcotice ca alcool sau droguri...

Cam acesta fiind exemplul,care cred ca e stiut de toti si totusi neconstientizat de noi toti, as dori sa te gandesti daca se merita tot efortul si stresul pentru acel viitor feeric si fara de griji.Azi e ziua care conteaza...Nu trebuie ca aceasta sa insemne sa nu lupti si sa nu muncesti greu pentru a-ti construi ceva,totusi din cand in cand mai opreste te si respira..apoi continua...

Monday, 8 February 2010

Dumnezeu

Cred ca acest cuvant a fascinat omenirea din primele clipe ale aparitiei sale si cred ca orice om de pe acest pamant si a pus aceasta problema.Se poate vorbi si se pot face paralele intre toti filosofii omenirii,insa eu mi am ales un scurt pasaj din Meister Eckhart,un stralucit reprezentant al orientarii critice din interiorul bisericii din secolul 13..Am sa reproduc cateva pasaje iar apoi ....vetzi fi lasat prada gandirii rationale sau irationale...

"Caci omul este cu adevarat Dumnezeu,iar Dumnezeu este cu adevarat om"

"In schimb,acela pentru care Dumnezeu nu este un astfel de bun launtric trebuie sa si-l aduca pe Dumnezeu de afara,printr-un lucru sau altul-atunci il cauta in chip indelustator prin anumite lucrari,prin oameni sau locuri:dar tocmai asa nu il are si atunci lense vine ceva care il tulbura.Si anume il tulbura nu doar tovarasia rea,ci si cea buna,nu doar strada,ci si biserica,nu doar vorbele si lucrarile rele,ci asijderea cele bune.Caci piedica este in el:in el Dumnezeu nu a devenit inca lume.Altminteri,s-ar simti in tot locul si in preajma tuturor oamenilor bine si aparat........"


"Cine il are pe Dumnezeu in afara il are in mod necesar proiectat in obiect,iar obiectul dobandeste astfel o supravaloare.Obiectul exercita o influenta nemasurata asuprea subiectlui,mentinandu-l intr-o anumita dependenta servila." Jung

Thursday, 4 February 2010

Barbarul din tine

Ifosele noastre occidentale fata de ideile indiene apartin fiintei noastre barbare care este inca departe de a intui extraordinara adancime si uimitoarea corectitudine psihologica a acestei reflexii.Noi suntem inca atat de needucati,incat avem nevoie de legi exterioare si de un temnicer,respectiv de un parinte,ca sa stim ceea ce este bine si sa savarsim ceea ce este drept.Si deoarece suntem inca atat de barbari,increderea in legile naturale umane si legile caii umane ne par a fi de un naturalism primejdios si imoral.De ce? Pentru ca suntem sub epiderma culturala subtire a barbarului,apare de indata bestia de care aceasta buna dreptate nu se teme.Dar animalul nu este invins prin inchiderea lui intr o cusca.Nu exista moralitate fara libertate.Atunci cand un barbar da frau bestiei din el,aceasta nu este libertate,este constrangere.Pentru a putea fi liber,trebuie mai intai sa ti infrangi barbaria.Ceea ce in principiu se face simtind si percepand cauza si motivatia moralitatii ca parti componente ale propriei naturi si nu ca limitari exterioare.Dar cum poate omul sa ajunga la aceasta simtire si reflectie altminteri decat prin conflictul contrariilor?

Jung

Wednesday, 3 February 2010

Poate mintea sa gandeasca sa nu gandeasca??

Sfidatorul

1. Mintea voastra nu se afla sub controlul vostru deoarece,daca ar fi, ar putea sa si intrerupa activitatea mentala inutila la vointa pentru cat timp ar vrea,nu doar pentru 2-3 secunde.

2. Ati incercat sa va intrerupeti activitatea mentala dar nu ati reusit.Rezulta de aici ca “ceva” din voi a incercat sa intrerupa ,activitatea voastra mentala ,constanta reusind pentru cateva clipe. Asadar,acest “ceva” a fost capabil sa observe si sa controleze un fenomen dincolo de mintea care gandeste. Daca lucrurile stau astfel,acest „ceva” din voi,nu e mintea voastra, cea care gandeste.Sau,mai bine zis,acest „ceva” din voi nu este mintea care articuleaza neincetat ganduri confuze,inutile.

Dar daca in voi exista ceva ce nu este mintea voastra care gandeste ganduri de acest fel,atunci cine sunteti voi?Si de ce mintea voastra cea care gandeste se afla dincolo de controlul vostru?
Daca mintea voastra care gandeste e dincolo de controlul vostru iar voi nu sunteti aceasta minte care este sursa actiunilor voastre?
In interiorul fiintelor umane actioneaza 2 tipuri de minte.
Mintea care utilizeaza dialogul interior ca element de autoafirmare si autoperpeturare.Acest tip este MINTEA SUPERFICIALA.Caracteristicile sale sunt simple:
-Mintea Superficiala dialogheaza constant cu ea insasi e complet focalizata pe trecut sau viitor ,analizeaza totul in termeni de profit si pierdere pentru cel care reuseste sa interpreteze realitatea.Si ia decizii doar pe baza experientelor trecute.Isi schimba ideile si directia la cateva minute odata.Proiecteaza tot ceea ce este de proiectat.Si calculeaza tot ce e de calculat.Este incapabila de concentrare si starea sa naturala este Dialog interior necontenit ,Atentie constant ape trecut si viitor.

Sub mintea de suprafata exista o minte mult mai tacuta , care percepe realitatea fara interpretarea gandirii .Stie care e calea cea mai buna pentru noi si ne-o comunica prin senzatii si sentimente.Functionarea sa nefiind bazata pe gandire si dialogul interior , ci pe evaluarea energetica a momentului present,ea ne indica o cale fara a calcula procentul de pierdere sau castig si nu se asteapta la un anume rezultat.Aceasta minte nu are deloc nevoie sa faca planuri sau proiecte cu termen de finalizare prestabilit deoarce nu foloseste viitorul ca pe o modalitate de evaluare si nu ia decizii bazandu se exclusiv pe baza de date create din evenimentele trecute deoarece nu foloseste trecutul ca model imuabil pentru present.Aceasta este MINTEA PROFUNDA.

Mintea si Vorbirea

S-a intamplat odata ca Mintea si Vorbirea sa se sfadeasca pentru intaietate.Mintea spuse :"Eu sunt mai buna decat tine,caci tu nu vorbesti despre nimic pe care eu sa nu-l fi cunoscut inainte"
.Atunci Vorbirea spuse:"Eu sunt mai buna decat tine,eu fac sa fie stiut tot ceea ce tu ai cunoscut."
S-au dus la Prajapati sa hotarasca in aceasta privinta.Prajapati i a dat dreptate Mintii spunand: " In orice caz,Mintea e mai buna decat tine,caci ceea ce face ea,tu faci dupa ea,tu mergi pe urmele ei;cel care e mai rau obisnuieste sa imite intocmai ce face cel mai bun . "

Monday, 1 February 2010

CUM SA OPRIM TRANSMITEREA TRAUMEI DE LA PARINTE LA COPIL?

Un caz ciudat este cel al unui bebelus de 15 luni si al mamei sale. Erau foarte conectati,jucandu-se ,bazaind si sincronicandu se.La un moment dat mamei ii trece prin gand ceva traumatizant si ingheata.Baietelul continua sa bazaie dar suspectand ca este ceva in neregula cu mama sa.Apoi incearca sa I atraga atentia mamei sale. Realizand ca ceva este nu in ordinea fireasca, se uita la cameraman,dupa care se intoarce la mama sa care ii sopteste cu niste cuvinte de bebelus : Mami,sunt eu! Mami sunt eu!! Dupa cateva secunde incepe sa planga. Dupa cateva minute,mama revine la realitate si incepe sa reintre in jocurile cu bebelusul..
Cand bebelusul a revenit la o alta vizita dupa o luna, cercetatorii au descoperit un grad ridicat de cortizol (Cortizolul este un hormon corticosteroid produs de catre cortexul glandei suprarenale si care este implicat in raspunsul la stress. El creste tensiunea arteriala, glicemia, si poate cauza infertilitate la femei) atunci cand copilul a fost adus in aceasi camera. Cu alte cuvinte ,copilul si a adus aminte ca a avut o experienta traumatizanta sesiunea precedenta .Acest exemplu arata cat de usor se pot cauza traume chiar si de catre parintii iubitori care au traume la randul lor si cat de mult este de lucrat in acest domeniu al frontierei ,frontiera unde trebuie oprit ciclul de transmitere a traumei.

Dr Bessel vorbeste si despre Personal Biology .Oamenii cauta sincronizare sociala si vor sa fie la un nivel cu ceilalalti oameni. De fapt noi avem neuroni oglinda in creierul nostrum care se declanseaza atunci cand alti oameni actioneaza.De aceea se explica placerea statului in fata Tv-ului de asa multi oameni.Creierul nostru trimite semnale oglinda in afara foarte asemanatoare unei actiuni pe care am putea s o facem. Creierul drept si stang se ocupa cu socializarea umana .Este chiar o parte importanta a existentei umane. Partea din mijloc a creierului se ocupa cu sinele. Mai exact ,lobul frontal al cortexului care se activeaza prin Amygdalia(nu mi dau seama la ce se refera exact).Aceasta parte este slab dezvoltata la pacientii traumatizati .Dezvoltarea acestei portiuni este cheia spre vindecarea pacientilor.Poate fi accesata prin yoga si prin miscare,si nu prin interconectarea sociala.
Este o mare realizare faptul ca traumele pot fi vindecate si exista intrumentele necesare care au nevoie intre 8 saptamani si 18 luni dar care vor fi satisfacatoare sub ghidul unui terapist cu pregatire si a unui sistem de sustinere cu gandire pozitiva.Dintre aceste tehnici : Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR), YOGA, meditatia, artele martiale, dansul si miscarea

Monday, 25 January 2010

EUREKA

Nu-mi pasa daca opera mea va fi citita acum sau de posteritate.Imi pot permite sa astept un secol pentru a fi citit,cand Dumnezeu insusi a asteptat sase mii de ani sa fie observat
Edgar Allan Poe-Eureka

Trebuie mentionat de la bun inceput ca Eureka-Poem in proza a lui e.a.Poe este mai putin cunoscuta celor care l au citit.Cu surprindere am aflat cand am citit aceasta carta ca ea a fost tradusa doar in 4 limbi .Deci am avut noroc ca ne am aflat intre cei care au putut sa o citeasca,caci sincer e un calvar sa o citesti in alta limba daca nu cunosti acea limba pana in scoarta..in fine...

Cand a aparut prima oara teoria Big bang-ului? 1929 odata cu descoperirile lui Hubble?Ai fi surprins sa afli ca in 1848 deductiile lui E.A.Poe asupra unui univers finit intr un spatiu infinit si a originii acestui univers din particula primordiala aveau sa fie intelese si acceptate de catre comunitatea stiintifica multi ani mai tarziu...Acest poem a fost precedat de catre discursul "Despre Cosmologia Universului" .Desi el a dorit sa fie publicate peste 50 mii exemplare,criticile provocate de discursul sau premergator au facut ca aceasta magnifica carte sa fie tiparita doar in 500 exemplare .
Eureka are printre ideile sale revolutionare faptul ca Universul evolueaza de la unitate catre multiplicitate si apoi,de la multiplicitate la unitate(Viitorul universului este colapsul ce reprezinta condensarea finala a materiei intr un punct ce va reface particula primordiala-prefateaza ideea Big Crunch,marea implozie.).Gaseste o explicatie pentru legatura spirit materie pornind de la atomi si plus date despre galaxii care te fac sa te intrebi cum putea sa intuiasca cineva asa ceva...E o carte care se citeste rapid si care te va lasa WOOOOW..

Atasez cateva citate :
"Sunt perfect indreptatit sa anunt ca Legea pe care ne-am obisnuit s-o numim a Gravitatiei exista pe baza faptului ca Materia a fist expulzata,la origine,la nivel subatomic intr-o sfera limitata(tautologie intentionata) a Spatiului,dintr-o particula absoluta,de sine statatoare,individuala,neconditionata si nerelativa,prin unicul proces prin care era posibil sa fie satisfacute,in acelasi timp,cele doua conditii:iradiatia si distribuirea regulata in toata sfera"
"Astfel,cele 2 princii propriu zise,ATRACTIA SI RESPINGEREA-MATERIALUL SI SPIRITUALUL-se insotesc pentru totdeauna in cea mai stransa fratie,trupul si sufletul merg mana in mana"

Lectura placuta...

P.S un filmuletz despre cat de mici suntem...


Realitatea? Care realitate ?

Ma uitam acum cateva zile la un film despre cum percep realitatea. E un fapt cunoscut ca noi experimentam realitatea prin cele 5 simturi ale noastre.Lumea noastra e formata din ceea ce ochii vad,urechile aud,mainile simt,gura sau mai bine zis limba gusta si nasurile simt.Ne creeam realitatea si universul nostru pe baza acestor simturi din momentul in care ne nastem..Totusi sunt o groaza de teorii(sa le spunem teorii pentru moment,desi pentru cei care le practica sunt axiome) incepand de la fizica cuantica si mergand pana la religiile orientale si stiintele ezoterice.De ce budismul vorbeste despre realitatea de convenienta si despre realitatea ultima?De ce Platon spune ca exista o lume perceptibila si o lume a ideilor si cea a ideilor este cea reala?
Ce reprezinta realitatea? Majoritatea informatiilor care sunt procesate de catre creier sunt primite de catre ochi.Cum functioneaza procesul vederii? Imaginea care vine inspre ochi trece prin lentilele ochiului,focalizati pe retina in spatele ochiului unde apoi aceste raze sunt transformate in semnale elctrice si transmise prin neuroni spre creier..E un proces ff interesant si mai complicat dar l am subliniat in cateva cuvinte. Deci actul vederii se intampla intr un centru al creierului..cam tot ce vedem in toata viata noastra si tot ce experimentam se afla deja in acest centru din creier..deci noi nu vedem ci observam aceste semnale elctrice din creier..Acelasi lucru se intampla cu toate celalalalte simturi..Parca incepe sa prinda contur ceea ce budismul, shamanismul din toata lumea si fizica cuantica ne tot spune..Nimic din ceea ce vedem nu e real..Nu i asa ca e fuckingg dezamagitor? Faptul ca ego ul ne a dus in o capcana si ca ne a facut sa credem ca de fapt asta e adevarul? Fie ca accepti sau nu, daca ai curajul sa explorezi vei ajunge sa intelegi ca totul are un sens si ca viata noastra actuala nu are nici un sens si se bazeaza doar pe consumatorism..

Cred ca e momentul sa vezi filmul acesta...

http://perceivingreality.com/

Friday, 22 January 2010

Angkor Wat






Cred ca un loc de maxima importanta din punct de vedere turistic este Cambogia.Stateam si urmaream niste imagini cu Angkor Wat,celebrul templu..Daca nu stiai,hai sa spunem cateva date aici.
A fost construit de catre regele Suryavarman in sec 12 ca fiind templul regal si capitala regatului avand si o importanta religioasa fiind primul templu hindu dedicat lui Vishnu mai apoi devenind templu budist.Este un simbol al Cambogiei,aparand si pe steagul national.
Istoria Angkor Wat-ului incepe odata cu Regatul lui Funan, intemeiat de un indian brahman in preajma anului 200 d.Ch, care era populat de comercianti indieni. Timp de 400 de ani aceasta regiune a prosperat datorita comertului. Fiind situat pe ruta de pelerinaj dintre China si India, regatul si oamenii lui au adoptat religiile hindusa dar si pe cea budista. Influenta indiana si chineza se simte inca in Cambodgia, iar templul Angkor Wat seamana destul de mult cu templele budiste si hinduse din India de Nord si Nepal.
Angkor Wat este cea mai mare implinire a arhitecturii khmere si este astazi cel mai reprezentativ templu de acest fel. Are o structura piramidala si ocupa o suprafata de 1500 x 1300 m si este inconjurat de un sant lat de 180 m. De-a lungul potecii, ce duce la enorma poarta de intrare, sunt balustrade ce creeaza senzatia de serpi uriasi. Se crede ca ei erau simboluri ale fertilitatii. Templul este alcatuit dintr-un complex dominat de terase si cateva cladiri mici dispuse in serii de cate trei, dincolo de care se inalta cinci turnuri. Zidurile sunt decorate cu sculpturi si reliefuri reprezentand personaje din mitologia hindusa, in principal cu scene dedicate lui Vishnu.

Mai multe detalii gasiti pe wikipedia si pe net..Doream doar sa ma documentez putin despre el si sa l pun pe lista mea de prioritati turistice.Sper sa devina si a ta !

Friday, 15 January 2010

Sah si Mat

Cam asa m am simtit in fata perfectiunii prezentate de Cirque du Soleil..Mi as dori ca toti sa aiba parte de un show de al lor. Exista multe stari prin care se poate domoli si invinge ego ul. Prin folosirea substantelor psihoactive,prin meditatie plus alte metode..Insa cand ego ul priveste munca unor oameni care atinge absolutul,se furiseaza si lasa sinele sa fie una cu clipa..clipa acestor oameni magnifici care inseamna C d S...Mi am dat seama ca uitandu ma la acest grandios show temerirele au disparut, vocea din cap imi era din ce in ce mai departe si am reusit sa inteleg de ce acei oameni sunt EROI...Ei duc limitele umane atat de departe incat poti sa spui ca ai atins Finitul. Nu e doar circ..e arta..gimnastica,costume,muzica..nu stii daca esti intr un trip minunat cu spiridusi si intr o lume plina de culori si fara false dorinte sau esti in o sala..
As vrea sa multumesc cu ocazia aceasta oricarui este creator al acestei lumi pentru lucrurile minunate care ne inconjoara si in care nu mai putem vedea nimic frumos..


Cirque du Soleil iti multumesc pentru aceasta partida si ma declar mat din prima mutare!


Tuesday, 12 January 2010

Pervesitatea societatii actuale

Prieteni, poate din cauza ca sunt mai atent la unele detalii sau poate ce incep sa ma schimb la nivel perceptual sau intelectual,nici nu stiu,dar vreau sa va impartasesc durerea cu privire la un subiect.Dar trebuie privit intr un mod optimistic. Noi ne cream propria realitate si ar fi pacat ca acest lucru sa ne fure mai mult decat un zambet.Asa ca sa ma opresc din vorbarie si sa va spun despre ce indignare vreau sa va vorbesc in cateva randuri.Stateam si priveam ceva la tv(o mare tampenie ca mai stau din cand in cand sa mai uit si acest instrument de spalare de creier) ..Era o reclama la un aparat de slabit prin tonifierea abdomenului cu ajutorul unei bande electrice..care lucreaza asupra lor tu fiind si la tv.Nu ca ar fi rau ca se incurajeaza sedentarismul si lenea..Nu asta ar fi problema mea majora,ca fiecare doarme cum isi astearna..totusi m au socat imaginile de final..acei oameni care ar fi slabit(niste iluzii) isi priveau imaginile de cand erau grasi(umflati de mcdonald si altele) si radeau despre ei insisi si vorbeau din postura de atingatori de nirvana ..Atata falsitate in care se indreapta societatea noastra.. atata imagine perfecta in care credem si in care saracii urmaritoti ai acestui show ajung sa fie deprimati,sa se urasca pe ei insisi ..
Acelor mancatori de cacat fost grasi umflati am sa le transmit ceva...nu va mai identificati cu corpul acela.In loc sa mancati 30 de ani ca niste nemernici mai bine citeati cate ceva si vi s ar fi imbogatit inima si spiritul..e trist ca peste tot se mediatizeaza imaginile perfecte si lumea le are drept iconuri.Cred ca ar trebui adevaratele valori ale speciei noastre..artisti,creatori de noi orizonturi..asa ca sfatul meu este ca sunteti minunati asa cum sunteti.Corpul e doar trecator.Voi nu sunteti ei..bafta in ignorarea acestor reclame,imagini,reviste in care ei se promoveaza si treceti la lucruri mai importante..

P.S Promit ca in urmatoarele posturi sa vorbeste despre EUREKA-un poem in proza de Allen Edgar Poe.mi e frica sa scriu ca omul acesta e un iluminat al cuvintelor si cred ca i as sterge cumva din icoana care este prin limitul meu vocabular..dar am sa incerc ;)

Monday, 11 January 2010

Gripa porcina??? ultima pacaleala mondiala recenta..

Va cred ca sunteti satui de aceasta noua inventie-virus dar totusi cred ca e momentul sa semnalez ceva in legatura cu aceasta boala provocata de virusul H1N1..Va pot spun cu tristete ca in loc sa fac lucruri creative sau artistice am stat acum cateva luni si am vazut multe din teoriile conspirative si nu numai,detalii si informatii despre acea pandemie care ne pandea(care ne pandeste) cine naiba mai stie...am judecat la acel moment unele detalii care indreptateau multa lume sa creada ca e o mare manipulare publica si am ajuns de partea lor.Mi s-a parut o gluma proasta si din pacate mi am dat seama cata lume traieste la tv si care nu depune nici un efort de a afla o informatie corecta..Pana la urma fiecare doarme cum isi astearna dar mi s a parut si mi se pare de bun simt sa ti atentionezi prietenii cu privire la ceva care le poate face rau..insa nu sunt si nici altii nu sunt eroii neamului sau ai speciei umane asa ca fiecare a avut dreptul sa faca ce si a dorit..Insa ,ca m am luat cu vorba multa,adevarul incepe sa iasa la iveala , si datorita acestui articol m am decis sa aduc si eu vorba de aceasta pacaleala pentru ca poate se vor mai trezi unii si in ceasul al doisprezecelea..

Nu am sa traduc tot interviul,doar cei care sunt interesati le voi oferi linkul..insa in mare articolul este vorba despre faptul ca toti au batut toba ca vine marea pandemie,seful sanatatii din anglia vorbea cand a aparut boala ca vor fi 65 000 morti doar in marea britanie,un haos si o nebunie generala care s a incheiat cu .. cumpararea a 132 milioane de doze de vaccin cu plata a 1.2 miliarde lire..le stiti si voi cu totii...insa ce e interesant acum este faptul ca domnul WOLFGANG WODARG care e seful sanatatii la consiliul europei a acuzat marile companii farmaceutice ca au influentat OMS(ORGANIZATIA MONDIALA A SANATATII) politicieni si asa mai departe pentru a-si pune in aplicare odiosul plan..Acest domn vine si cu niste date incredibile,cum ar fi faptul ca au murit pana acum 250 oameni din cauza acestei boli,iar gripa umana a omorat 6000 de oameni.E incredibil cum opinia publica a luat-o razna fara sa aiba cea mai minima baza de informatie si cum atatia oameni au ajuns sa-si faca un vaccin despre ale carui efecte secundare nu se stie mai nimic..
D-zeu fie cu voi si sper sa deschideti ochii din ce in ce mai mult pentru ca nu orice zboara se mananca! Open your eyes people!

Aveti articolul aici... http://www.dailymail.co.uk/news/article-1242147/The-false-pandemic-Drug-firms-cashed-scare-swine-flu-claims-Euro-health-chief.html

Sunday, 10 January 2010

Societatea tip individual sau cea tip colectiv?poate e momentul pentru alta forma de societate

Inceputurile mele sunt cam timide.As dori mai mult sa mi exprim parerile dar imi va lua ceva timp.As dori azi sa postez niste citate din SCHILLER-JUNG(TIPURI PSIHOLOGICE) si sa va las sa judecati singur niste realitati care nu fost gandite de putini dintre noi,poate simtite sau intuite de ceva mai multi...este vorba de cultura de natura individuala(antichitatea) sau de ce cultura de natura colectiva(inceputa de crestinism) si implicatiile lor

"Avem astazi o cultura colectiva,depasind,in ce priveste organizarea,tot ceea ce i-a premers,dar pagubind intr o masura crescanda cultura individuala.Exista astazi o prapastie adanca intre ceea ce este si cum se infatiseaza un ins,adica intre ceea ce el reprezinta ca individ si ceea ce reprezinta ca fiinta colectiva.Dezvoltata este functia,nu si individualitatea sa.Perfect fiind,el se identifica functiiei colective;in caz contrar,este pretuit ca functie de societate,dar ,ca individualitate,inclina de partea functiilor sale neevoluate,valoric inferioare,comportandu-se pur si simplu barbar,in vreme ce in primul caz izbuteste sa se iluzioneze,ignorandu-si barbaria efectiv existenta.In mod sigur,aceasta unilateralitate fata de societate a prezentat si avantaje ce nu se cuvin subestimate

Numai astfel,numai prin faptul ca ne adunam intr-un singur focar intreaga energie a spiritului si ne concentram intreaga fiinta intr-o singura forta,izbutim sa inaripam aceasra forta si sa o conducem mult dincolo de limitele pe care natura pare sa i le fi asezat(SCHILLER)

Dar aceasta dezvoltare unilaterala duce si trebuie sa duca la o reactie,caci reprimate,functiile valoric inferioare nu pot fi la nesfarsit excluse de la traire si dezvoltare.Va veni un moment in care sciziunea interioara a omului va trebui sa fie din nou suprimata ,pentru a se da o sansa de viata elementelor inca nedezvoltate.
Printrre functiile neglijate se pot foarte bine afla valori individuale mult mai inalte,de importanta secundara pentru viata colectiva,dar de mare pret pentru viata individuala,valori vitale care pot conferi existentei individului o intensitate si o frumusete pe care acesta le asteapta zadarnic din partea functiei sale colective.Functia diferentiata ii creaza posibilitatea existentei colective,NU SI BUCURIA DE VIATA PE CARE LE POATE CONFERI DOAR DEZVOLTAREA VALORILOR INDIVIDUALE"


Ma opresc aici si las pe fiecare sa-si traga propriile semne de intrebare,daca pot cugeta asupra faptului ca majoritatea dintre noi am uitat sa ne dezvoltam aceste valori individuale si daca nu cumva ar fi timpul sa facem ceva si pentru noi,ceva care ne poate aduce linistea interioara...Bafta!!!