Din pacate nu sunt inca in stadiul sa stau si sa va spun parerile personale dar cine stie in viitor... Totusi cred ca se gasesc atat de multe lucruri interesante si care nu sunt auzite incat imi pot permite sa le mai copiez iar cine va citi sa si mai puna cate o intrebare..Am gasit in o carte de C.G.JUNG o povestioara care se aplica zilelor noastre in care toata lumea e innebunita dupa bunuri materiale incat uita de pasiuni si de tot ce e frumos in ei..Imi vine aici un citat minunat "Nu vreau sa fiu milionar, ci doar sa traiesc ca unul" . Cred ca e momentul sa te intrebi daca tot ce ti doresti in viata aceasta este de factura materiala si daca se va merita tot stresul...
"Un tipograf ,dupa 2 decenii de munca dura,s-a ridicat de la conditia de simplu angajat la aceea de proprietar autonom al unei intreprinderi de mare vaza.Aceasta s-a dezvoltat din ce in ce mai mult,iar el s-a lasat tot mai mult absorbit de ea,sacrificandu-si aici treptat toate interesele colaterale.El a fost astfel inghitit de ea si a fost distrus;iata cum,in mod inconstient,s-au trezit in el anumite amintiri din copilarie,contrabalasand interesele exclusive pentru afaceri. Pe atunci,lui ii placea foarte mult sa picteze si sa deseneze( Nu trebuie sa ai aceleasi pasiuni,sigur ai ceva din copilarie..cauta adanc sa descoperi ce ti place..). In loc sa accepte aceasta insusire si sa faca din ea o preocupare secundara cu rol compensator ,el a canalizat-o in afaceri si a inceput sa fantazeze despre o dotare "artistica" a produselor sale. Din nefericire si-a transformat fanteziile in realitate:a inceput sa produca intr-adevar potrivit gustului sau primitiv si infantil,iar rezultatul a fost ca in cativa ani intreprinderea a dat faliment.El a actionat potrivit unuia dintre "idealurile noastre culturale",dupa care un om activ si intrprinzator poate sa concentreze totul in directia unui singur scop final.El a mers insa prea departe si s-a prabusit strivit de forta unor exigente infantile..
Deznodamantul catastrofal poate fi si de natura subiectiva, poate anume sa ia forma unei prabusiri nervoase.Ceea ce se intampla ori de cate ori opozitia inconstienta este in masura sa paralizeze actiunea constienta...Reprimarea exigentelor infantile si primitive,adesea necesara din ratiuni culturale,duce usor la nevroza sau la consumul abuziv de subtante narcotice ca alcool sau droguri...
Cam acesta fiind exemplul,care cred ca e stiut de toti si totusi neconstientizat de noi toti, as dori sa te gandesti daca se merita tot efortul si stresul pentru acel viitor feeric si fara de griji.Azi e ziua care conteaza...Nu trebuie ca aceasta sa insemne sa nu lupti si sa nu muncesti greu pentru a-ti construi ceva,totusi din cand in cand mai opreste te si respira..apoi continua...
Omul e perechea de Dioscuri,in care unul e muritor,iar celalalalt nemuritor;ei sunt mereu impreuna si totusi nu formeaza niciodata in intregime unul. Procesele transformarii vor sa i apropie pe cei 2,insa constiinta emite rezistenta pentru ca celalalalt apare mai intai ca strain si straniu si pentru ca nu ne putem obisnui ca suntem singurii stapani ai casei.noi preferam sa fim mereu Eu si nimic altceva
Wednesday, 24 February 2010
Monday, 8 February 2010
Dumnezeu
Cred ca acest cuvant a fascinat omenirea din primele clipe ale aparitiei sale si cred ca orice om de pe acest pamant si a pus aceasta problema.Se poate vorbi si se pot face paralele intre toti filosofii omenirii,insa eu mi am ales un scurt pasaj din Meister Eckhart,un stralucit reprezentant al orientarii critice din interiorul bisericii din secolul 13..Am sa reproduc cateva pasaje iar apoi ....vetzi fi lasat prada gandirii rationale sau irationale...
"Caci omul este cu adevarat Dumnezeu,iar Dumnezeu este cu adevarat om"
"In schimb,acela pentru care Dumnezeu nu este un astfel de bun launtric trebuie sa si-l aduca pe Dumnezeu de afara,printr-un lucru sau altul-atunci il cauta in chip indelustator prin anumite lucrari,prin oameni sau locuri:dar tocmai asa nu il are si atunci lense vine ceva care il tulbura.Si anume il tulbura nu doar tovarasia rea,ci si cea buna,nu doar strada,ci si biserica,nu doar vorbele si lucrarile rele,ci asijderea cele bune.Caci piedica este in el:in el Dumnezeu nu a devenit inca lume.Altminteri,s-ar simti in tot locul si in preajma tuturor oamenilor bine si aparat........"
"Cine il are pe Dumnezeu in afara il are in mod necesar proiectat in obiect,iar obiectul dobandeste astfel o supravaloare.Obiectul exercita o influenta nemasurata asuprea subiectlui,mentinandu-l intr-o anumita dependenta servila." Jung
"Caci omul este cu adevarat Dumnezeu,iar Dumnezeu este cu adevarat om"
"In schimb,acela pentru care Dumnezeu nu este un astfel de bun launtric trebuie sa si-l aduca pe Dumnezeu de afara,printr-un lucru sau altul-atunci il cauta in chip indelustator prin anumite lucrari,prin oameni sau locuri:dar tocmai asa nu il are si atunci lense vine ceva care il tulbura.Si anume il tulbura nu doar tovarasia rea,ci si cea buna,nu doar strada,ci si biserica,nu doar vorbele si lucrarile rele,ci asijderea cele bune.Caci piedica este in el:in el Dumnezeu nu a devenit inca lume.Altminteri,s-ar simti in tot locul si in preajma tuturor oamenilor bine si aparat........"
"Cine il are pe Dumnezeu in afara il are in mod necesar proiectat in obiect,iar obiectul dobandeste astfel o supravaloare.Obiectul exercita o influenta nemasurata asuprea subiectlui,mentinandu-l intr-o anumita dependenta servila." Jung
Thursday, 4 February 2010
Barbarul din tine
Ifosele noastre occidentale fata de ideile indiene apartin fiintei noastre barbare care este inca departe de a intui extraordinara adancime si uimitoarea corectitudine psihologica a acestei reflexii.Noi suntem inca atat de needucati,incat avem nevoie de legi exterioare si de un temnicer,respectiv de un parinte,ca sa stim ceea ce este bine si sa savarsim ceea ce este drept.Si deoarece suntem inca atat de barbari,increderea in legile naturale umane si legile caii umane ne par a fi de un naturalism primejdios si imoral.De ce? Pentru ca suntem sub epiderma culturala subtire a barbarului,apare de indata bestia de care aceasta buna dreptate nu se teme.Dar animalul nu este invins prin inchiderea lui intr o cusca.Nu exista moralitate fara libertate.Atunci cand un barbar da frau bestiei din el,aceasta nu este libertate,este constrangere.Pentru a putea fi liber,trebuie mai intai sa ti infrangi barbaria.Ceea ce in principiu se face simtind si percepand cauza si motivatia moralitatii ca parti componente ale propriei naturi si nu ca limitari exterioare.Dar cum poate omul sa ajunga la aceasta simtire si reflectie altminteri decat prin conflictul contrariilor?
Jung
Jung
Wednesday, 3 February 2010
Poate mintea sa gandeasca sa nu gandeasca??
Sfidatorul
1. Mintea voastra nu se afla sub controlul vostru deoarece,daca ar fi, ar putea sa si intrerupa activitatea mentala inutila la vointa pentru cat timp ar vrea,nu doar pentru 2-3 secunde.
2. Ati incercat sa va intrerupeti activitatea mentala dar nu ati reusit.Rezulta de aici ca “ceva” din voi a incercat sa intrerupa ,activitatea voastra mentala ,constanta reusind pentru cateva clipe. Asadar,acest “ceva” a fost capabil sa observe si sa controleze un fenomen dincolo de mintea care gandeste. Daca lucrurile stau astfel,acest „ceva” din voi,nu e mintea voastra, cea care gandeste.Sau,mai bine zis,acest „ceva” din voi nu este mintea care articuleaza neincetat ganduri confuze,inutile.
Dar daca in voi exista ceva ce nu este mintea voastra care gandeste ganduri de acest fel,atunci cine sunteti voi?Si de ce mintea voastra cea care gandeste se afla dincolo de controlul vostru?
Daca mintea voastra care gandeste e dincolo de controlul vostru iar voi nu sunteti aceasta minte care este sursa actiunilor voastre?
In interiorul fiintelor umane actioneaza 2 tipuri de minte.
Mintea care utilizeaza dialogul interior ca element de autoafirmare si autoperpeturare.Acest tip este MINTEA SUPERFICIALA.Caracteristicile sale sunt simple:
-Mintea Superficiala dialogheaza constant cu ea insasi e complet focalizata pe trecut sau viitor ,analizeaza totul in termeni de profit si pierdere pentru cel care reuseste sa interpreteze realitatea.Si ia decizii doar pe baza experientelor trecute.Isi schimba ideile si directia la cateva minute odata.Proiecteaza tot ceea ce este de proiectat.Si calculeaza tot ce e de calculat.Este incapabila de concentrare si starea sa naturala este Dialog interior necontenit ,Atentie constant ape trecut si viitor.
Sub mintea de suprafata exista o minte mult mai tacuta , care percepe realitatea fara interpretarea gandirii .Stie care e calea cea mai buna pentru noi si ne-o comunica prin senzatii si sentimente.Functionarea sa nefiind bazata pe gandire si dialogul interior , ci pe evaluarea energetica a momentului present,ea ne indica o cale fara a calcula procentul de pierdere sau castig si nu se asteapta la un anume rezultat.Aceasta minte nu are deloc nevoie sa faca planuri sau proiecte cu termen de finalizare prestabilit deoarce nu foloseste viitorul ca pe o modalitate de evaluare si nu ia decizii bazandu se exclusiv pe baza de date create din evenimentele trecute deoarece nu foloseste trecutul ca model imuabil pentru present.Aceasta este MINTEA PROFUNDA.
1. Mintea voastra nu se afla sub controlul vostru deoarece,daca ar fi, ar putea sa si intrerupa activitatea mentala inutila la vointa pentru cat timp ar vrea,nu doar pentru 2-3 secunde.
2. Ati incercat sa va intrerupeti activitatea mentala dar nu ati reusit.Rezulta de aici ca “ceva” din voi a incercat sa intrerupa ,activitatea voastra mentala ,constanta reusind pentru cateva clipe. Asadar,acest “ceva” a fost capabil sa observe si sa controleze un fenomen dincolo de mintea care gandeste. Daca lucrurile stau astfel,acest „ceva” din voi,nu e mintea voastra, cea care gandeste.Sau,mai bine zis,acest „ceva” din voi nu este mintea care articuleaza neincetat ganduri confuze,inutile.
Dar daca in voi exista ceva ce nu este mintea voastra care gandeste ganduri de acest fel,atunci cine sunteti voi?Si de ce mintea voastra cea care gandeste se afla dincolo de controlul vostru?
Daca mintea voastra care gandeste e dincolo de controlul vostru iar voi nu sunteti aceasta minte care este sursa actiunilor voastre?
In interiorul fiintelor umane actioneaza 2 tipuri de minte.
Mintea care utilizeaza dialogul interior ca element de autoafirmare si autoperpeturare.Acest tip este MINTEA SUPERFICIALA.Caracteristicile sale sunt simple:
-Mintea Superficiala dialogheaza constant cu ea insasi e complet focalizata pe trecut sau viitor ,analizeaza totul in termeni de profit si pierdere pentru cel care reuseste sa interpreteze realitatea.Si ia decizii doar pe baza experientelor trecute.Isi schimba ideile si directia la cateva minute odata.Proiecteaza tot ceea ce este de proiectat.Si calculeaza tot ce e de calculat.Este incapabila de concentrare si starea sa naturala este Dialog interior necontenit ,Atentie constant ape trecut si viitor.
Sub mintea de suprafata exista o minte mult mai tacuta , care percepe realitatea fara interpretarea gandirii .Stie care e calea cea mai buna pentru noi si ne-o comunica prin senzatii si sentimente.Functionarea sa nefiind bazata pe gandire si dialogul interior , ci pe evaluarea energetica a momentului present,ea ne indica o cale fara a calcula procentul de pierdere sau castig si nu se asteapta la un anume rezultat.Aceasta minte nu are deloc nevoie sa faca planuri sau proiecte cu termen de finalizare prestabilit deoarce nu foloseste viitorul ca pe o modalitate de evaluare si nu ia decizii bazandu se exclusiv pe baza de date create din evenimentele trecute deoarece nu foloseste trecutul ca model imuabil pentru present.Aceasta este MINTEA PROFUNDA.
Mintea si Vorbirea
S-a intamplat odata ca Mintea si Vorbirea sa se sfadeasca pentru intaietate.Mintea spuse :"Eu sunt mai buna decat tine,caci tu nu vorbesti despre nimic pe care eu sa nu-l fi cunoscut inainte"
.Atunci Vorbirea spuse:"Eu sunt mai buna decat tine,eu fac sa fie stiut tot ceea ce tu ai cunoscut."
S-au dus la Prajapati sa hotarasca in aceasta privinta.Prajapati i a dat dreptate Mintii spunand: " In orice caz,Mintea e mai buna decat tine,caci ceea ce face ea,tu faci dupa ea,tu mergi pe urmele ei;cel care e mai rau obisnuieste sa imite intocmai ce face cel mai bun . "
.Atunci Vorbirea spuse:"Eu sunt mai buna decat tine,eu fac sa fie stiut tot ceea ce tu ai cunoscut."
S-au dus la Prajapati sa hotarasca in aceasta privinta.Prajapati i a dat dreptate Mintii spunand: " In orice caz,Mintea e mai buna decat tine,caci ceea ce face ea,tu faci dupa ea,tu mergi pe urmele ei;cel care e mai rau obisnuieste sa imite intocmai ce face cel mai bun . "
Monday, 1 February 2010
CUM SA OPRIM TRANSMITEREA TRAUMEI DE LA PARINTE LA COPIL?
Un caz ciudat este cel al unui bebelus de 15 luni si al mamei sale. Erau foarte conectati,jucandu-se ,bazaind si sincronicandu se.La un moment dat mamei ii trece prin gand ceva traumatizant si ingheata.Baietelul continua sa bazaie dar suspectand ca este ceva in neregula cu mama sa.Apoi incearca sa I atraga atentia mamei sale. Realizand ca ceva este nu in ordinea fireasca, se uita la cameraman,dupa care se intoarce la mama sa care ii sopteste cu niste cuvinte de bebelus : Mami,sunt eu! Mami sunt eu!! Dupa cateva secunde incepe sa planga. Dupa cateva minute,mama revine la realitate si incepe sa reintre in jocurile cu bebelusul..
Cand bebelusul a revenit la o alta vizita dupa o luna, cercetatorii au descoperit un grad ridicat de cortizol (Cortizolul este un hormon corticosteroid produs de catre cortexul glandei suprarenale si care este implicat in raspunsul la stress. El creste tensiunea arteriala, glicemia, si poate cauza infertilitate la femei) atunci cand copilul a fost adus in aceasi camera. Cu alte cuvinte ,copilul si a adus aminte ca a avut o experienta traumatizanta sesiunea precedenta .Acest exemplu arata cat de usor se pot cauza traume chiar si de catre parintii iubitori care au traume la randul lor si cat de mult este de lucrat in acest domeniu al frontierei ,frontiera unde trebuie oprit ciclul de transmitere a traumei.
Dr Bessel vorbeste si despre Personal Biology .Oamenii cauta sincronizare sociala si vor sa fie la un nivel cu ceilalalti oameni. De fapt noi avem neuroni oglinda in creierul nostrum care se declanseaza atunci cand alti oameni actioneaza.De aceea se explica placerea statului in fata Tv-ului de asa multi oameni.Creierul nostru trimite semnale oglinda in afara foarte asemanatoare unei actiuni pe care am putea s o facem. Creierul drept si stang se ocupa cu socializarea umana .Este chiar o parte importanta a existentei umane. Partea din mijloc a creierului se ocupa cu sinele. Mai exact ,lobul frontal al cortexului care se activeaza prin Amygdalia(nu mi dau seama la ce se refera exact).Aceasta parte este slab dezvoltata la pacientii traumatizati .Dezvoltarea acestei portiuni este cheia spre vindecarea pacientilor.Poate fi accesata prin yoga si prin miscare,si nu prin interconectarea sociala.
Este o mare realizare faptul ca traumele pot fi vindecate si exista intrumentele necesare care au nevoie intre 8 saptamani si 18 luni dar care vor fi satisfacatoare sub ghidul unui terapist cu pregatire si a unui sistem de sustinere cu gandire pozitiva.Dintre aceste tehnici : Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR), YOGA, meditatia, artele martiale, dansul si miscarea
Cand bebelusul a revenit la o alta vizita dupa o luna, cercetatorii au descoperit un grad ridicat de cortizol (Cortizolul este un hormon corticosteroid produs de catre cortexul glandei suprarenale si care este implicat in raspunsul la stress. El creste tensiunea arteriala, glicemia, si poate cauza infertilitate la femei) atunci cand copilul a fost adus in aceasi camera. Cu alte cuvinte ,copilul si a adus aminte ca a avut o experienta traumatizanta sesiunea precedenta .Acest exemplu arata cat de usor se pot cauza traume chiar si de catre parintii iubitori care au traume la randul lor si cat de mult este de lucrat in acest domeniu al frontierei ,frontiera unde trebuie oprit ciclul de transmitere a traumei.
Dr Bessel vorbeste si despre Personal Biology .Oamenii cauta sincronizare sociala si vor sa fie la un nivel cu ceilalalti oameni. De fapt noi avem neuroni oglinda in creierul nostrum care se declanseaza atunci cand alti oameni actioneaza.De aceea se explica placerea statului in fata Tv-ului de asa multi oameni.Creierul nostru trimite semnale oglinda in afara foarte asemanatoare unei actiuni pe care am putea s o facem. Creierul drept si stang se ocupa cu socializarea umana .Este chiar o parte importanta a existentei umane. Partea din mijloc a creierului se ocupa cu sinele. Mai exact ,lobul frontal al cortexului care se activeaza prin Amygdalia(nu mi dau seama la ce se refera exact).Aceasta parte este slab dezvoltata la pacientii traumatizati .Dezvoltarea acestei portiuni este cheia spre vindecarea pacientilor.Poate fi accesata prin yoga si prin miscare,si nu prin interconectarea sociala.
Este o mare realizare faptul ca traumele pot fi vindecate si exista intrumentele necesare care au nevoie intre 8 saptamani si 18 luni dar care vor fi satisfacatoare sub ghidul unui terapist cu pregatire si a unui sistem de sustinere cu gandire pozitiva.Dintre aceste tehnici : Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR), YOGA, meditatia, artele martiale, dansul si miscarea
Subscribe to:
Posts (Atom)