Ifosele noastre occidentale fata de ideile indiene apartin fiintei noastre barbare care este inca departe de a intui extraordinara adancime si uimitoarea corectitudine psihologica a acestei reflexii.Noi suntem inca atat de needucati,incat avem nevoie de legi exterioare si de un temnicer,respectiv de un parinte,ca sa stim ceea ce este bine si sa savarsim ceea ce este drept.Si deoarece suntem inca atat de barbari,increderea in legile naturale umane si legile caii umane ne par a fi de un naturalism primejdios si imoral.De ce? Pentru ca suntem sub epiderma culturala subtire a barbarului,apare de indata bestia de care aceasta buna dreptate nu se teme.Dar animalul nu este invins prin inchiderea lui intr o cusca.Nu exista moralitate fara libertate.Atunci cand un barbar da frau bestiei din el,aceasta nu este libertate,este constrangere.Pentru a putea fi liber,trebuie mai intai sa ti infrangi barbaria.Ceea ce in principiu se face simtind si percepand cauza si motivatia moralitatii ca parti componente ale propriei naturi si nu ca limitari exterioare.Dar cum poate omul sa ajunga la aceasta simtire si reflectie altminteri decat prin conflictul contrariilor?
Jung
No comments:
Post a Comment