Vazand acest film mi am simtit puse in pericol o groaza de idei si m-am decis sa citesc pareri din lumea intreaga.. Primul lucru uitandu-ma la film,care mi a venit in cap,a fost sa ma intreb cine ar putea beneficia dupa acest film. Are niste dovezi ipotetice care ar trebui sa ne faca sa schimbam gandirea cu 180 de grade si sa ne faca sa acceptam ca rapirile extraterestrilor sunt normale noapte de noapte si noi suntem un experiment pentru ei.. De ce n-ar fi asa? Ma duce cu gandul la tablitele sumeriene in care sunt desenati niste fiinte extratereste,care au fost numite Anunnaki si despre care s-ar spune ca ne conduc lumea si ne tin in ura si frica aceasta... asta pare mai plauzibila decat ca suntem rapiti noapte de noapte pt experimente... Am o groaza de idei in cap si mi-e greu sa le ordonez,asa ca sa o iau incet. Uitandu-ma la acest film mi-a venit in cap o discutie imaginara cu Dalai Lama in care sa fie intrebat daca crede in rapirea de catre extrateresti.. Raspunsul a fost caracteristic lui si anume un ras de copil ,o magaiere pe capul meu si apoi o liniste care ar spune mai mult decat toate cuvinetele din lume..
Acum ca am debitat si am plecat departe de unde incepusem , trebuie sa spun ca dupa film am incercat sa fac o analiza prin filtrul meu limitat de gandire si sa i dau o explicatie. Am mers de la Jung cu explicatii ale inconstientului colectiv in care se afla vechile limbi si care pot fi accesate,pana la autosugestia , puterea mintii si tot asa. Mergand cautarea mea prin vastul ocean al informatiei de pe net , dau sa aflu ca povestea e o fictiune, ce arata ei a fi dovezi reale,sunt fabricate si mai ales ca n-a existat niciodata aceasta doctorita Abbey Tyler.
Rapirile de catre extrateresti..... e un subiect foarte complex si nu pot sa am decat o parere care poate fi schimbata la 180 de grade daca voi accesa un alt nivel al cunoasterii. Momentan , din ce am aflat ,mi se pare foarte normal sa presupunem ca aceste rapiri ,care sunt niste experiente foarte vivide si in care toti subiectii si-ar pune viata gaj ca ceea ce au vazut a fost real,sunt niste experiente care apar in somnul cel mai profund,rem sleep,in care corpul e deconectat si in care creierul elimina o doza ff mare de d mt( pun aici un link si continui apoi)
Aceste experiente sunt cat se poate de reale ..depinde ce intelegi prin real...creierul nu poate face diferenta intre somn si "realitatea" de zi cu zi...cand dormim de obicei avem aceste experiente doar ca acesti oameni care cred ca sunt rapiti de extrateresti, sunt constienti fiind totusi in starea de rem sleep.. De aici apar aceste milioane de experiente...
Cum spuneam ,in momentul de fata am aceasta opinie si nu inseamna ca nu cred in extraterestii,doar ca nu cred in aceste rapiri..tot ce e posibil... dovezile de mii de ani??? apar in o groaza de scrieri..mmm...cred ca ele sunt scrise sau desenate de oameni care ajung in stari alterate ale realitatii si au avut contact cu aceste fiinte.. sunt multe de aflat asa ca va rog..punteti mana pe carti si contraziceti-ma ,vreau sa aflu opinii contra si poate mai facem un pas in aflarea adevarului...sunt atatea mistere ca nu mai stim ce dreak cautam pe aici..:)
Pentru unii oameni un film e de 5 stele,pentru altii e de 1. gusturile nu se discuta.. Al patrulea tip mi se pare un film ok,bine realizat si tehnica paralelismului intre un personaj imaginar care ar trebui sa fie real si actori,este interesanta. Aproape ca e real filmul! Hai sa aveti un weekend frumos si nu uita, frica e cel mai mare inhiBitor al nostru. Nu avem de ce sa ne fie frica! PACE
Omul e perechea de Dioscuri,in care unul e muritor,iar celalalalt nemuritor;ei sunt mereu impreuna si totusi nu formeaza niciodata in intregime unul. Procesele transformarii vor sa i apropie pe cei 2,insa constiinta emite rezistenta pentru ca celalalalt apare mai intai ca strain si straniu si pentru ca nu ne putem obisnui ca suntem singurii stapani ai casei.noi preferam sa fim mereu Eu si nimic altceva
Saturday, 29 May 2010
Tuesday, 11 May 2010
Fara regrete
Fara regrete
NU as fi primul care sa ti spuna despre momentul de acum sau despre faptul ca trebuie sa fi multumit doar ca existi. Cand spun fara regrete ma refer la viata ta. Regretam cateodata ca ne am intalnit fostul partener pentru ca s-a terminat dureros. Regretam ca ne-am imbracat subtire si am racit.. Regretam regretam regretam.. Dar daca ai sta bine si te-ai gandi,regretam chiar propria noastra existenta de ACUM. Viata nu este asa cum ne-o inchipuim cu totii si mai tot timpul avem dezamagirisi regrete fata de trecutul nostru. Am da orice sa avem gandirea de o avem acum si sa schimbam totul. Dar cand te gandesti la efectul future(butterfly effect) s-ar putea ca orice lucru schimbat sa-ti ameninte existeta ta fizica de ACUM... Edgar Poe spunea ceva minunat, cum ca daca ar misca a milioana parte dintr-un fir de praf de pe degetul lui,intreg universul s-ar schimba. De ce n-ar fi asa? Poate daca mai aveai relatia cu fostul,erai mai visator sau visatoare si azi viitorul ar fi fost diferit,poate o masina te-ar fi sarutat cu sarutul mortii..suna o prostie..dar trebuie sa ajungem sa iubim si pe cei care ne-au facut rau in trecut pentru ca ne-au adus pe noi azi, in forma fizica si psihica. Cu totii suntem atasati de multe lucruri si persone si am vrea ca unele aspecte sa nu se schimbe niciodata ,dar din fericire viata este o continua lectie si trebuie sa invatam multe aspecte nobile ale ei,printre care iertarea si sacrificiul. Iubirea este de multe ori insotita de pasiune,iar pasiunea duce la atasare si tot asa. Nu poti sa schimbi decat unele aspecte ale vietii tale si chiar daca e grea sau mai usoara nu uita sa fi impacat cu tine,ca in fiecare situatie ai incercat sa lupti si nu in ultimul rand ,lasa regretele ,fi fericit ca totul s-a intamplat cu un scop,ca inca nu putem sa l intelegem.
Dalai Lama spunea ca o pentru doi oameni care sufera aceasi tragedie , cel care va fi mai stabil psihic va putea trece mai usor. Lasati trecutul,lasati viitorul,fiti mai mult ancorati in prezent,in ACUM..nu suntem tot timpul,dar din cand incand...ai putea fi
NU as fi primul care sa ti spuna despre momentul de acum sau despre faptul ca trebuie sa fi multumit doar ca existi. Cand spun fara regrete ma refer la viata ta. Regretam cateodata ca ne am intalnit fostul partener pentru ca s-a terminat dureros. Regretam ca ne-am imbracat subtire si am racit.. Regretam regretam regretam.. Dar daca ai sta bine si te-ai gandi,regretam chiar propria noastra existenta de ACUM. Viata nu este asa cum ne-o inchipuim cu totii si mai tot timpul avem dezamagirisi regrete fata de trecutul nostru. Am da orice sa avem gandirea de o avem acum si sa schimbam totul. Dar cand te gandesti la efectul future(butterfly effect) s-ar putea ca orice lucru schimbat sa-ti ameninte existeta ta fizica de ACUM... Edgar Poe spunea ceva minunat, cum ca daca ar misca a milioana parte dintr-un fir de praf de pe degetul lui,intreg universul s-ar schimba. De ce n-ar fi asa? Poate daca mai aveai relatia cu fostul,erai mai visator sau visatoare si azi viitorul ar fi fost diferit,poate o masina te-ar fi sarutat cu sarutul mortii..suna o prostie..dar trebuie sa ajungem sa iubim si pe cei care ne-au facut rau in trecut pentru ca ne-au adus pe noi azi, in forma fizica si psihica. Cu totii suntem atasati de multe lucruri si persone si am vrea ca unele aspecte sa nu se schimbe niciodata ,dar din fericire viata este o continua lectie si trebuie sa invatam multe aspecte nobile ale ei,printre care iertarea si sacrificiul. Iubirea este de multe ori insotita de pasiune,iar pasiunea duce la atasare si tot asa. Nu poti sa schimbi decat unele aspecte ale vietii tale si chiar daca e grea sau mai usoara nu uita sa fi impacat cu tine,ca in fiecare situatie ai incercat sa lupti si nu in ultimul rand ,lasa regretele ,fi fericit ca totul s-a intamplat cu un scop,ca inca nu putem sa l intelegem.
Dalai Lama spunea ca o pentru doi oameni care sufera aceasi tragedie , cel care va fi mai stabil psihic va putea trece mai usor. Lasati trecutul,lasati viitorul,fiti mai mult ancorati in prezent,in ACUM..nu suntem tot timpul,dar din cand incand...ai putea fi
Citat de John Marco Allegro
Astfel,daca devansam Esenismul de la Qumran in timp si in spatiu,de la invataturile continute in Manuscrisele de la Marea Moarta si pana la Noul Testament, putem intuit o linie clara de speculatie teologica,care a transformat o secta iudaica exclusivista intr-o religie Elena plina de mister, care ar fi putut atrage atentia si supunerea intregii omeniri,formata din evrei sau ne-evrei,liberi sau scalvi. Dar genul de crestinism la care se ajunge nu este cel al unei credinte dedicate autenticitatii istorice a lui Isus si traditiilor evanghelice si impunerii unui singur canon si al unui singur Crez tiranic,ci dedicate unei “erezii”gnostice ,a carei individualitate esentiala a fost asa de aspru detestata de asa-zisa Mare Biserica si care a devenit tinta unei persecutari nu mai putin nemiloase decat cea a miscarii principalilor dusmani politici si religiosi.Iar a judeca prin prisma istoriei ulterioare a Bisericii si a ilegitimitatii cerintelor sale la intaietate..Cineva nu poate sa faca altceva decat sa simta ce parte a inceput sa simta separarea-cineva nu poate sa simta ca partea falsa e cea care a prevalat.
John Marco Allegro
John Marco Allegro
Subscribe to:
Posts (Atom)