Fara regrete
NU as fi primul care sa ti spuna despre momentul de acum sau despre faptul ca trebuie sa fi multumit doar ca existi. Cand spun fara regrete ma refer la viata ta. Regretam cateodata ca ne am intalnit fostul partener pentru ca s-a terminat dureros. Regretam ca ne-am imbracat subtire si am racit.. Regretam regretam regretam.. Dar daca ai sta bine si te-ai gandi,regretam chiar propria noastra existenta de ACUM. Viata nu este asa cum ne-o inchipuim cu totii si mai tot timpul avem dezamagirisi regrete fata de trecutul nostru. Am da orice sa avem gandirea de o avem acum si sa schimbam totul. Dar cand te gandesti la efectul future(butterfly effect) s-ar putea ca orice lucru schimbat sa-ti ameninte existeta ta fizica de ACUM... Edgar Poe spunea ceva minunat, cum ca daca ar misca a milioana parte dintr-un fir de praf de pe degetul lui,intreg universul s-ar schimba. De ce n-ar fi asa? Poate daca mai aveai relatia cu fostul,erai mai visator sau visatoare si azi viitorul ar fi fost diferit,poate o masina te-ar fi sarutat cu sarutul mortii..suna o prostie..dar trebuie sa ajungem sa iubim si pe cei care ne-au facut rau in trecut pentru ca ne-au adus pe noi azi, in forma fizica si psihica. Cu totii suntem atasati de multe lucruri si persone si am vrea ca unele aspecte sa nu se schimbe niciodata ,dar din fericire viata este o continua lectie si trebuie sa invatam multe aspecte nobile ale ei,printre care iertarea si sacrificiul. Iubirea este de multe ori insotita de pasiune,iar pasiunea duce la atasare si tot asa. Nu poti sa schimbi decat unele aspecte ale vietii tale si chiar daca e grea sau mai usoara nu uita sa fi impacat cu tine,ca in fiecare situatie ai incercat sa lupti si nu in ultimul rand ,lasa regretele ,fi fericit ca totul s-a intamplat cu un scop,ca inca nu putem sa l intelegem.
Dalai Lama spunea ca o pentru doi oameni care sufera aceasi tragedie , cel care va fi mai stabil psihic va putea trece mai usor. Lasati trecutul,lasati viitorul,fiti mai mult ancorati in prezent,in ACUM..nu suntem tot timpul,dar din cand incand...ai putea fi
No comments:
Post a Comment