Tuesday, 9 March 2010

What makes you Not a Buddhist




Dzongsar Jamyang Khyentse



What makes you NOT a Buddhist??

By Dzongsar Jamyang Khyentse

E o carte minunata cu multe invataturi pe care o recomand tuturor celor care vor sa inteleaga mai mult din viata aceasta.
Imi dau silinta sa traduc cat mai bine un capitol. Cartea prezinta si istoria lui Siddhartha ( cel numit de noi toti BUDDHA ) care se ilumineaza la Bodh Gaya in o batalie finala impotriva lui Mara... Imi pare rau ca nu stiu ce sa prezint mai intai si mi aleg doar un capitol dar vreau sa ti faci o idée despre valoare ei...
“In timpul bataliei de la Bodh Gaya, Mara a dispus de o gama variata de arme impotriva lui Siddharta. El detinea ,in particular, o colectie de sageti speciale. Fiecare sageata poseda o putere distrugatoare ; sageata care cauza dorinta, sageata ce cauza slabiciunea intelectuala ,sageata ce crea mandrie, sageata care cauza conflict,sageata care cauza aroganta, sageata care crea obsesii oarbe si nu in ultimul rand cea care se te facea sa nu fi constient.
In sutrele budiste citim ca Mara ramane neinvins in fiecare din noi- el isi indreapta sagetile catre noi tot timpul. Cand suntem loviti de sagetile lui Mara ,initial devenim amortiti ,dar apoi otrava se raspandeste in noi ,distrugandu ne incet.
Cand am fost loviti de sageata Dorintei, judecata corecta, cumpatarea si echilibrul mental dispar in timp ce prestigiul fals, decadenta si imoralitatea le iau locul. Nu ne putem opri nicicand ca sa ne luam ceea ce dorim. Cineva lovit cu pasiune poate sa vada un “hipopotam” pe strada si sa i se para sexi chiar si cand o iubita frumoasa si loiala il asteapta acasa. Multi din vremurile noastre au devenit sclavii dorintelor lor pentru mancare,faima,bani,frumusete sau respect.
Pasiunea se poate manifesta si ca sete pentru putere. Loviti de o asemenea pasiune, liderii sunt complet indiferenti la faptul ca setea lor de putere distruge pamantul. Daca nu era lacomia unor oameni bogati, probabil ca autostrazile ar fi fost pline de masini ecologice si poate nimeni n-ar fi murit de foame in ziua de azi. Asemenea dezvoltare se pare ca este posibila doar din punct de vedere tehnologic si fizic, nu si din punct de vedere emotional. Tot vorbim despre injustitie si dam vina pe oameni ca George Bush. Loviti de sageata lacomiei nu vedem ca de fapt este si dorinta noastra- sa avem preturi mici pentru electronice importate sau alte luxuri cum ar fi un Humvee- care sustin aceste razboaie si distrug lumea. Chiar si cei care protesteaza impotriva petrolului se bazeaza pe importul de petrol pentru a fi aduse fructele din sucurile pe care ei le beau.
Sagetile lui Mara creeaza un conflict fara sfarsit. De-a lungul istoriei, figure religioase, care se presupuneau a fi deasupra dorintei, aceste modele de integritate, s-au dovedit a fi la fel de insetate de putere. Au manipulate ucenicii lor cu amenintari ale iadului si cu promisiunea paradisului.Azi vedem politicieni care manipuleaza alegeri si campanii electorale si care nu se dau in laturi nici din a bombarda tari sarace cu rachete Tomahawk , daca aceasta actiune ii va aduce aproape opinia publica.Cui ii pasa daca castigi razboiul atata timp cat ai castigat alegerile? Alti politicieni cocheteaza cu biserica,altii aranjeaza sa fie impuscati sau creeaza eroi, catastrophe,doar ca sa si satisfaca setea de putere.
Cand ego-ul este plin de mandrie, se poate manifesta in numeroase forme-rasism,fragilitate,o inclinatie in a critica opiniile opozantilor, frica de respingere,frica de durere,insensibilitate,doar ca sa spun cateva.Din mandria masculina, barbatii au sugrumat energia si contributia a jumate din rasa umana-femeile. In timpul curtarii, fiecare parte isi lasa mandria in cale,evaluand daca cealalalalta persoana este buna indeajuns pentru el/ea. Familiile mandre cheltuie o avere pentru ceremonia de o zi a nuntii,care poate sa dureze sau nu, cand in aceasi zi , in acelasi oras, oameni mor de foame. Un turist face spectacol atunci cand ofera un bacsis de 10 dolari usierului hotelului doar pentru ca-I deschide usa si in minutul urmator se targuieste pentru un tricou de 5 dolari cu un vanzator care trebuie sa-si intretina familia (aici putem sa ne gandi ca si usierul are familie,dar cred ca invatatura este alta.. a falsei imagini) .
Mandria si mila sunt in o stransa legatura. Crezand ca viata voastra este mai grea si mai trista decat a celorlalti este doar o simpla manifestare a agatarii de sine. Cand sinele dezvolta mila de sine,elimina orice spatiu ca ceilalalti sa simta compasiune.In aceasta lume imperfecta multi oameni au suferit si inca mai sufera. Dar suferinta unor oameni a fost categorizata ca o suferinta mai speciala.Desi statistici actuale nu sunt disponibile,putem spune ca numarul de nativi americani ce au fost ucisi de colonizatorii europeni ce au ajuns in America de nord este la fel,daca nu mult mai mare ca al celorlalalte genociduri recunoscute. Si totusi nu exista un cuvant larg folosit asa cum exista anti semit sau holocaust pentru acest masacru de
Crimele in masa conduse de Stalin sau de Mao Tse-tung de asemenea nu au etichetari recunoscute exceptand muzee,legi pentru recunoasteri de drepturi sau filme.Musulmanii urla ca sunt persecutati,uitand de distrugerile facute de stramosii lor care cucerisera mari parti din Asia.Semne ale prapadului sunt inca vizibile-ruine ale monumentelor sau templelor create din dragoste pentru un alt dumnezeu .
Mai este si mandria de a apartine unei scoli anume sau unei religii. Crestinii,evreii si musulmanii cred in acelasi dumnezeu, si intr-un fel ei sunt frati.Totusi datorita mandriei fiecarei dintre aceste religii si gandirii lor ca ei au dreptate ,religiile au cauzat mai multi morti decat in cele doua razboaie mondiale impreuna.
Rasismul apare din sageata otravita a mandriei. Multi asiatici si africani acuza albi din vest ca sunt rasisti,dar rasismul este o institutie si in asia. Cel putin in vest sunt legi impotriva rasismului si este condamnat public. O fata din Singapore nu are voie sa si aduca sotul Belgian in casa pentru a-l prezenta familiei. Etnici chinezi si indieni din malayezia nu pot avea statutul de Bhumiputra,nici dupa multe generatii. Multe generatii -de tati si apoi de copii lor -de coreeni din japonia nu sunt naturalizati. Desi multi albi adopta copii de culoare, nu se intampla la fel si cu familiile asiatice . Cum s-ar simti asiaticii daca rolurile s-ar schimba? Daca cei albi ar migra in china , coreea , japonia , malayezia ,Arabia saudita sau india cu milioanele? Daca si-ar stabili comunitatiile lor, daca ar lua joburile locale,sa si importe neveste,sa vorbeasca limba lor , refuzand sa vorbeasca limba natiei gazed si sa mai si sustina extremismul religios in tara de origine.
Invidia este alta din sagetia lui Mara. Este una din cele mai mari emotii ale pierzatorului. Se manifesta irrational si poate genera povesti fantastice doar ca sa te distraga. Poate ataca fulgerator in cele mai neasteptate momente poate si atunci cand va bucurati de muzica de la simfonica. Chiar daca nu intentionati sa deveniti un violonist ,chiar daca nu ati atins nicioata o vioara puteti fi invidios pe artist desi nici nu-l cunoasteti. Doar pentru ca este talentat este de ajuns pentru a-ti fi otravita mintea.
Multe tari sunt invidioase pe USA. Multi din fanaticii religiosi sau politici care ridiculizeaza USA, care-I numesc pe americani satanisti si imperialisti, s-ar da peste cap pentru un green card, in caz ca nu au unul déjà..:) Din transparenta invidie, societatea- condusa de media- dezbraca pe oricine care are success,fie ca este financiar,fizic sau intelectual.
Din dorinta egoista a lui Mara de a avea mai multi discipoli, el vorbeste despre pace ,dar daca totusi cineva practica pacea, Mara nu va fi satisfacut. Fundamental, ne place sa avem libertatea doar pentru noi,si nu pentru ceilalalti. Nu este de mirare daca noi sau altcineva practica toate libertatile, nu vom fi invitati la toate petrecerile..:) Aceasta zisa libertate si democratie este doar un instrument de control al lui MARA”

Wednesday, 3 March 2010

Samanismul si undele cerebrale





Bolurile tibetane-SINGING BOWLS

In traditia samanica,sunetul e vazut ca o cale de a intra in alte lumi si alte realitati. In trecut accesul catre aceste realitati a fost un secret foarte bine ascuns si putea fi obtinut dupa o lunga perioada de studii,meditatii si ceremonii speciale. Pana in secolul trecut toate aceste invataturi si informatii despre ce faceau samanii si yoghinii in aceste stari de transa erau general considerate secrete inexplicabile sau miracole sau scamatorii inteligente bazate pe autosugestie si pe superstitia naivului privitor.
Totusi in ultimii 10-20 de ani lucrurile s-au schimbat. Cautarea SINELUI si a propriei cai a condus din ce in ce mai multi oameni sa caute invaturi mai presus de cele ale bisericii crestine. Calea gandirii materialiste se pare ca se indreapta spre un final odata cu moartea chimica a mediului inconjurator.
Rugaciunea crestineasca a fost inlocuita de tehnica meditatiei estice si mantra a luat locul rozariilor.Cateodata este necesar sa adopti o noua atitudine pentru a-ti aduce aminte si pentru a recunoaste principiile cele vechi.Joska Soos spune ca cea de-a doua ,respectiv a treia axioma a samanismului ar fi:
SECRETUL CUNOASTERII SI CUNOASTEREA TUTUROR SECRETELOR SALASLUIESTE IN TINE

Aproape in toate religiile sunetul e folosit pentru a transcede sufletul catre alte lumi, acolo unde exista o mai mare receptivitate pentru ceea ce actual nu are nume dar caruia i-a fost dat denumirea in trecut de LUMINA,DUMNEZEU,SINE
Maestrul sufist Hazrat Khan, care a fost un muzicant faimos inainte de a se dedica noii sale chemari de lider spiritual,a spus printre altele ca muzica nu doar le da oamenilor putere ci ii poate transporta catre extaz.Misticii de orice varsta au iubit muzica mai mult decat orice. Sufistii au considerat intotdeauna muzica ca fiind sursa primordiala de inspiratie pentru meditatiile lor si considera ca meditatia cu muzica este mult mai fructuoasa decat cea fara.
Masuratorile undelor electro-magnetice cerebrale au demonstrate ca exista un numar de lungimi de unda usor de recunoscut,fiecare legata de o stare de constiinta diferita.
Stim ca in starea normala creierul produce unde unde Beta. Undele Alfa sunt prezente in starea de meditatie si de calm. Undele Teta sunt produse in stare de atipeala, pe cand cele Delta sunt activate in starea de somn profund.
Este de asemenea posibil ca undele produse de bolurile tibetane( singing bowls) sa fie inregistrate .S-a descoperit ca printre tipurile de unde produse de diferite boluri tibetane exista un model care este echivalent cu cel al undelor alfa produse de creier. Aceste boluri te introduc intr-o stare de relaxare profunda si o deschidere a spatiului interior.
Informatia din creier este transmisa cu ajutorul neuronilor si a celulelor nervoase .Aceasta transmisie foloseste proprietatile electro-chimice ale celulelor pentru a transmite rapid aceste unde de comunicare.Fiecare din cei 10 miliarde neuroni ai creierului uman are un potential de 100 milioane de conexii. De fapt creierul uman are un potential nelimitat.
Putem spune ca vibratia produsa de aceste boluri stimuleaza neuronii in a realiza cat mai multe conexiuni si deci CONSTIINTA este marita

Tuesday, 2 March 2010

Tomek Baginski

Bine ati venit pe ATOLL , o baza militara veche si uitata undeva prin Pacific unde singura lege care se respecta este supunerea catre commandant, arta si spre norocul artei,aceasta gaseste o cale sa infloreasca.Dupa ce am privit Catedrala , acest film vine ca o surpriza. Este al doilea film animat de scurt metral al lui Tomek Baginski si marcheaza debutul ca sef de echipa si este o intentie clara de a schimba stilul ultimului sau film(catedrala). Folosirea unei palete vibrante de culori , muzica mai lenta si un limbaj vizual captivant ajuta sa dea filmului o forma de comedie neagra care va trezi emotii in privitor.
Fallen Art este fara indoiala o piesa vizuala tare in care multe din cadre seamana a tablouri frumoase. Designul sunetului urmareste aceasi logica ajutand sa transporte ceva din structura, atmosfera si locul desfasurarii actiunii.
Filmul pur si simplu darama principiul ierarhiilor si a oarbei supunei in ARMATA(vai de ei saracii) cu ajutorul umorului ,umor care impreuna cu modul in care subiectul este dezbatut amintesc de valorile curente ale culturii poloneze .
Intrebat fiin despre motivatia principala in realizarea acestui proiect, Tomek Baginski a raspuns:
“The Cathedral” a fost un success mare pentru mine. Mai ales local,in Polonia. Am dat multe interviuri, multe articole au fost publicate in presa ,as putea spune ca am devenit chiar popular. A fost un sentiment frumos,dar dupa un an si ceva ,cand eram cunoscut doar pentru “The Cathedral” mi am dat seama ca trebuie sa ma apuc de un nou scurt metraj. Timp indelungat,chiar si dupa decernarea premiilor Oscar ,cand ziaristii doreau sa scrie ceva despre animatia ce trebuie sa apara ma sunau tot pe mine.Devenisem un expert dupa ce facusem doar un film de 6 minute. Intr-un fel devenise chiar ilar,intr-altul totusi devenise infricosator. Sa fiu expert dupa doar un film? Era ridicol.
Incepusem sa devin infricosat cu gandul la viitor,daca peste 20 de ani voi fi cunoscut ca regizorul unui singur film.Acesta a fost primul dintre motive.Al doilea ar fi ca am o placere nespusa in a regiza filme.Am revenit in regizarea unor filmulete comerciale pentru un an si ceva,dar totusi nu era prea distractiv. Era doar un mod de a face bani.Am realizat ca si daca fusesem impins la limita oboselii atunci cand terminasem The Cathedral ,continuam sa ma gandesc la urmatorul proiect de scurt metraj si apoi la urmatorul si tot asa.Imi ramasesera o multime de idei de pe vremea cand inca lucram la The Cathedral ,m am intors la unele dintre ele si asa a aparut FALLEN ART.

Comform site-ului FALLEN ART filmul a fost produs “de un grup de oameni pentru care armata a fost intotdeauna un vis neindeplinit”.De ce a fost aleasa armata ca unul din subiectele principale?
Nu cred sa aiba intelesuri foarte adanci.Primele schite ale desenului au fost foarte simple.Am schimbat insa unele detalii dupa razboiul din Irak realizand ca o pura comedie nu este cea mai buna idée in zilele noastre.Am realizat ca ideea are potential mult mai multe intelesuri decat am gandit-o la inceput si ar trebui sa fie mai vicioasa ca traim in niste vremuri vicioase.Ideea a evoluat ,nu este cea originala







Daca va intereseaza mai mult..accesati acest site http://www.fallen-art.com/

Vizionare placuta!