Bine ati venit pe ATOLL , o baza militara veche si uitata undeva prin Pacific unde singura lege care se respecta este supunerea catre commandant, arta si spre norocul artei,aceasta gaseste o cale sa infloreasca.Dupa ce am privit Catedrala , acest film vine ca o surpriza. Este al doilea film animat de scurt metral al lui Tomek Baginski si marcheaza debutul ca sef de echipa si este o intentie clara de a schimba stilul ultimului sau film(catedrala). Folosirea unei palete vibrante de culori , muzica mai lenta si un limbaj vizual captivant ajuta sa dea filmului o forma de comedie neagra care va trezi emotii in privitor.
Fallen Art este fara indoiala o piesa vizuala tare in care multe din cadre seamana a tablouri frumoase. Designul sunetului urmareste aceasi logica ajutand sa transporte ceva din structura, atmosfera si locul desfasurarii actiunii.
Filmul pur si simplu darama principiul ierarhiilor si a oarbei supunei in ARMATA(vai de ei saracii) cu ajutorul umorului ,umor care impreuna cu modul in care subiectul este dezbatut amintesc de valorile curente ale culturii poloneze .
Intrebat fiin despre motivatia principala in realizarea acestui proiect, Tomek Baginski a raspuns:
“The Cathedral” a fost un success mare pentru mine. Mai ales local,in Polonia. Am dat multe interviuri, multe articole au fost publicate in presa ,as putea spune ca am devenit chiar popular. A fost un sentiment frumos,dar dupa un an si ceva ,cand eram cunoscut doar pentru “The Cathedral” mi am dat seama ca trebuie sa ma apuc de un nou scurt metraj. Timp indelungat,chiar si dupa decernarea premiilor Oscar ,cand ziaristii doreau sa scrie ceva despre animatia ce trebuie sa apara ma sunau tot pe mine.Devenisem un expert dupa ce facusem doar un film de 6 minute. Intr-un fel devenise chiar ilar,intr-altul totusi devenise infricosator. Sa fiu expert dupa doar un film? Era ridicol.
Incepusem sa devin infricosat cu gandul la viitor,daca peste 20 de ani voi fi cunoscut ca regizorul unui singur film.Acesta a fost primul dintre motive.Al doilea ar fi ca am o placere nespusa in a regiza filme.Am revenit in regizarea unor filmulete comerciale pentru un an si ceva,dar totusi nu era prea distractiv. Era doar un mod de a face bani.Am realizat ca si daca fusesem impins la limita oboselii atunci cand terminasem The Cathedral ,continuam sa ma gandesc la urmatorul proiect de scurt metraj si apoi la urmatorul si tot asa.Imi ramasesera o multime de idei de pe vremea cand inca lucram la The Cathedral ,m am intors la unele dintre ele si asa a aparut FALLEN ART.
Comform site-ului FALLEN ART filmul a fost produs “de un grup de oameni pentru care armata a fost intotdeauna un vis neindeplinit”.De ce a fost aleasa armata ca unul din subiectele principale?
Nu cred sa aiba intelesuri foarte adanci.Primele schite ale desenului au fost foarte simple.Am schimbat insa unele detalii dupa razboiul din Irak realizand ca o pura comedie nu este cea mai buna idée in zilele noastre.Am realizat ca ideea are potential mult mai multe intelesuri decat am gandit-o la inceput si ar trebui sa fie mai vicioasa ca traim in niste vremuri vicioase.Ideea a evoluat ,nu este cea originala
Daca va intereseaza mai mult..accesati acest site http://www.fallen-art.com/
Vizionare placuta!
No comments:
Post a Comment