Monday, 25 January 2010

EUREKA

Nu-mi pasa daca opera mea va fi citita acum sau de posteritate.Imi pot permite sa astept un secol pentru a fi citit,cand Dumnezeu insusi a asteptat sase mii de ani sa fie observat
Edgar Allan Poe-Eureka

Trebuie mentionat de la bun inceput ca Eureka-Poem in proza a lui e.a.Poe este mai putin cunoscuta celor care l au citit.Cu surprindere am aflat cand am citit aceasta carta ca ea a fost tradusa doar in 4 limbi .Deci am avut noroc ca ne am aflat intre cei care au putut sa o citeasca,caci sincer e un calvar sa o citesti in alta limba daca nu cunosti acea limba pana in scoarta..in fine...

Cand a aparut prima oara teoria Big bang-ului? 1929 odata cu descoperirile lui Hubble?Ai fi surprins sa afli ca in 1848 deductiile lui E.A.Poe asupra unui univers finit intr un spatiu infinit si a originii acestui univers din particula primordiala aveau sa fie intelese si acceptate de catre comunitatea stiintifica multi ani mai tarziu...Acest poem a fost precedat de catre discursul "Despre Cosmologia Universului" .Desi el a dorit sa fie publicate peste 50 mii exemplare,criticile provocate de discursul sau premergator au facut ca aceasta magnifica carte sa fie tiparita doar in 500 exemplare .
Eureka are printre ideile sale revolutionare faptul ca Universul evolueaza de la unitate catre multiplicitate si apoi,de la multiplicitate la unitate(Viitorul universului este colapsul ce reprezinta condensarea finala a materiei intr un punct ce va reface particula primordiala-prefateaza ideea Big Crunch,marea implozie.).Gaseste o explicatie pentru legatura spirit materie pornind de la atomi si plus date despre galaxii care te fac sa te intrebi cum putea sa intuiasca cineva asa ceva...E o carte care se citeste rapid si care te va lasa WOOOOW..

Atasez cateva citate :
"Sunt perfect indreptatit sa anunt ca Legea pe care ne-am obisnuit s-o numim a Gravitatiei exista pe baza faptului ca Materia a fist expulzata,la origine,la nivel subatomic intr-o sfera limitata(tautologie intentionata) a Spatiului,dintr-o particula absoluta,de sine statatoare,individuala,neconditionata si nerelativa,prin unicul proces prin care era posibil sa fie satisfacute,in acelasi timp,cele doua conditii:iradiatia si distribuirea regulata in toata sfera"
"Astfel,cele 2 princii propriu zise,ATRACTIA SI RESPINGEREA-MATERIALUL SI SPIRITUALUL-se insotesc pentru totdeauna in cea mai stransa fratie,trupul si sufletul merg mana in mana"

Lectura placuta...

P.S un filmuletz despre cat de mici suntem...


Realitatea? Care realitate ?

Ma uitam acum cateva zile la un film despre cum percep realitatea. E un fapt cunoscut ca noi experimentam realitatea prin cele 5 simturi ale noastre.Lumea noastra e formata din ceea ce ochii vad,urechile aud,mainile simt,gura sau mai bine zis limba gusta si nasurile simt.Ne creeam realitatea si universul nostru pe baza acestor simturi din momentul in care ne nastem..Totusi sunt o groaza de teorii(sa le spunem teorii pentru moment,desi pentru cei care le practica sunt axiome) incepand de la fizica cuantica si mergand pana la religiile orientale si stiintele ezoterice.De ce budismul vorbeste despre realitatea de convenienta si despre realitatea ultima?De ce Platon spune ca exista o lume perceptibila si o lume a ideilor si cea a ideilor este cea reala?
Ce reprezinta realitatea? Majoritatea informatiilor care sunt procesate de catre creier sunt primite de catre ochi.Cum functioneaza procesul vederii? Imaginea care vine inspre ochi trece prin lentilele ochiului,focalizati pe retina in spatele ochiului unde apoi aceste raze sunt transformate in semnale elctrice si transmise prin neuroni spre creier..E un proces ff interesant si mai complicat dar l am subliniat in cateva cuvinte. Deci actul vederii se intampla intr un centru al creierului..cam tot ce vedem in toata viata noastra si tot ce experimentam se afla deja in acest centru din creier..deci noi nu vedem ci observam aceste semnale elctrice din creier..Acelasi lucru se intampla cu toate celalalalte simturi..Parca incepe sa prinda contur ceea ce budismul, shamanismul din toata lumea si fizica cuantica ne tot spune..Nimic din ceea ce vedem nu e real..Nu i asa ca e fuckingg dezamagitor? Faptul ca ego ul ne a dus in o capcana si ca ne a facut sa credem ca de fapt asta e adevarul? Fie ca accepti sau nu, daca ai curajul sa explorezi vei ajunge sa intelegi ca totul are un sens si ca viata noastra actuala nu are nici un sens si se bazeaza doar pe consumatorism..

Cred ca e momentul sa vezi filmul acesta...

http://perceivingreality.com/

Friday, 22 January 2010

Angkor Wat






Cred ca un loc de maxima importanta din punct de vedere turistic este Cambogia.Stateam si urmaream niste imagini cu Angkor Wat,celebrul templu..Daca nu stiai,hai sa spunem cateva date aici.
A fost construit de catre regele Suryavarman in sec 12 ca fiind templul regal si capitala regatului avand si o importanta religioasa fiind primul templu hindu dedicat lui Vishnu mai apoi devenind templu budist.Este un simbol al Cambogiei,aparand si pe steagul national.
Istoria Angkor Wat-ului incepe odata cu Regatul lui Funan, intemeiat de un indian brahman in preajma anului 200 d.Ch, care era populat de comercianti indieni. Timp de 400 de ani aceasta regiune a prosperat datorita comertului. Fiind situat pe ruta de pelerinaj dintre China si India, regatul si oamenii lui au adoptat religiile hindusa dar si pe cea budista. Influenta indiana si chineza se simte inca in Cambodgia, iar templul Angkor Wat seamana destul de mult cu templele budiste si hinduse din India de Nord si Nepal.
Angkor Wat este cea mai mare implinire a arhitecturii khmere si este astazi cel mai reprezentativ templu de acest fel. Are o structura piramidala si ocupa o suprafata de 1500 x 1300 m si este inconjurat de un sant lat de 180 m. De-a lungul potecii, ce duce la enorma poarta de intrare, sunt balustrade ce creeaza senzatia de serpi uriasi. Se crede ca ei erau simboluri ale fertilitatii. Templul este alcatuit dintr-un complex dominat de terase si cateva cladiri mici dispuse in serii de cate trei, dincolo de care se inalta cinci turnuri. Zidurile sunt decorate cu sculpturi si reliefuri reprezentand personaje din mitologia hindusa, in principal cu scene dedicate lui Vishnu.

Mai multe detalii gasiti pe wikipedia si pe net..Doream doar sa ma documentez putin despre el si sa l pun pe lista mea de prioritati turistice.Sper sa devina si a ta !

Friday, 15 January 2010

Sah si Mat

Cam asa m am simtit in fata perfectiunii prezentate de Cirque du Soleil..Mi as dori ca toti sa aiba parte de un show de al lor. Exista multe stari prin care se poate domoli si invinge ego ul. Prin folosirea substantelor psihoactive,prin meditatie plus alte metode..Insa cand ego ul priveste munca unor oameni care atinge absolutul,se furiseaza si lasa sinele sa fie una cu clipa..clipa acestor oameni magnifici care inseamna C d S...Mi am dat seama ca uitandu ma la acest grandios show temerirele au disparut, vocea din cap imi era din ce in ce mai departe si am reusit sa inteleg de ce acei oameni sunt EROI...Ei duc limitele umane atat de departe incat poti sa spui ca ai atins Finitul. Nu e doar circ..e arta..gimnastica,costume,muzica..nu stii daca esti intr un trip minunat cu spiridusi si intr o lume plina de culori si fara false dorinte sau esti in o sala..
As vrea sa multumesc cu ocazia aceasta oricarui este creator al acestei lumi pentru lucrurile minunate care ne inconjoara si in care nu mai putem vedea nimic frumos..


Cirque du Soleil iti multumesc pentru aceasta partida si ma declar mat din prima mutare!


Tuesday, 12 January 2010

Pervesitatea societatii actuale

Prieteni, poate din cauza ca sunt mai atent la unele detalii sau poate ce incep sa ma schimb la nivel perceptual sau intelectual,nici nu stiu,dar vreau sa va impartasesc durerea cu privire la un subiect.Dar trebuie privit intr un mod optimistic. Noi ne cream propria realitate si ar fi pacat ca acest lucru sa ne fure mai mult decat un zambet.Asa ca sa ma opresc din vorbarie si sa va spun despre ce indignare vreau sa va vorbesc in cateva randuri.Stateam si priveam ceva la tv(o mare tampenie ca mai stau din cand in cand sa mai uit si acest instrument de spalare de creier) ..Era o reclama la un aparat de slabit prin tonifierea abdomenului cu ajutorul unei bande electrice..care lucreaza asupra lor tu fiind si la tv.Nu ca ar fi rau ca se incurajeaza sedentarismul si lenea..Nu asta ar fi problema mea majora,ca fiecare doarme cum isi astearna..totusi m au socat imaginile de final..acei oameni care ar fi slabit(niste iluzii) isi priveau imaginile de cand erau grasi(umflati de mcdonald si altele) si radeau despre ei insisi si vorbeau din postura de atingatori de nirvana ..Atata falsitate in care se indreapta societatea noastra.. atata imagine perfecta in care credem si in care saracii urmaritoti ai acestui show ajung sa fie deprimati,sa se urasca pe ei insisi ..
Acelor mancatori de cacat fost grasi umflati am sa le transmit ceva...nu va mai identificati cu corpul acela.In loc sa mancati 30 de ani ca niste nemernici mai bine citeati cate ceva si vi s ar fi imbogatit inima si spiritul..e trist ca peste tot se mediatizeaza imaginile perfecte si lumea le are drept iconuri.Cred ca ar trebui adevaratele valori ale speciei noastre..artisti,creatori de noi orizonturi..asa ca sfatul meu este ca sunteti minunati asa cum sunteti.Corpul e doar trecator.Voi nu sunteti ei..bafta in ignorarea acestor reclame,imagini,reviste in care ei se promoveaza si treceti la lucruri mai importante..

P.S Promit ca in urmatoarele posturi sa vorbeste despre EUREKA-un poem in proza de Allen Edgar Poe.mi e frica sa scriu ca omul acesta e un iluminat al cuvintelor si cred ca i as sterge cumva din icoana care este prin limitul meu vocabular..dar am sa incerc ;)

Monday, 11 January 2010

Gripa porcina??? ultima pacaleala mondiala recenta..

Va cred ca sunteti satui de aceasta noua inventie-virus dar totusi cred ca e momentul sa semnalez ceva in legatura cu aceasta boala provocata de virusul H1N1..Va pot spun cu tristete ca in loc sa fac lucruri creative sau artistice am stat acum cateva luni si am vazut multe din teoriile conspirative si nu numai,detalii si informatii despre acea pandemie care ne pandea(care ne pandeste) cine naiba mai stie...am judecat la acel moment unele detalii care indreptateau multa lume sa creada ca e o mare manipulare publica si am ajuns de partea lor.Mi s-a parut o gluma proasta si din pacate mi am dat seama cata lume traieste la tv si care nu depune nici un efort de a afla o informatie corecta..Pana la urma fiecare doarme cum isi astearna dar mi s a parut si mi se pare de bun simt sa ti atentionezi prietenii cu privire la ceva care le poate face rau..insa nu sunt si nici altii nu sunt eroii neamului sau ai speciei umane asa ca fiecare a avut dreptul sa faca ce si a dorit..Insa ,ca m am luat cu vorba multa,adevarul incepe sa iasa la iveala , si datorita acestui articol m am decis sa aduc si eu vorba de aceasta pacaleala pentru ca poate se vor mai trezi unii si in ceasul al doisprezecelea..

Nu am sa traduc tot interviul,doar cei care sunt interesati le voi oferi linkul..insa in mare articolul este vorba despre faptul ca toti au batut toba ca vine marea pandemie,seful sanatatii din anglia vorbea cand a aparut boala ca vor fi 65 000 morti doar in marea britanie,un haos si o nebunie generala care s a incheiat cu .. cumpararea a 132 milioane de doze de vaccin cu plata a 1.2 miliarde lire..le stiti si voi cu totii...insa ce e interesant acum este faptul ca domnul WOLFGANG WODARG care e seful sanatatii la consiliul europei a acuzat marile companii farmaceutice ca au influentat OMS(ORGANIZATIA MONDIALA A SANATATII) politicieni si asa mai departe pentru a-si pune in aplicare odiosul plan..Acest domn vine si cu niste date incredibile,cum ar fi faptul ca au murit pana acum 250 oameni din cauza acestei boli,iar gripa umana a omorat 6000 de oameni.E incredibil cum opinia publica a luat-o razna fara sa aiba cea mai minima baza de informatie si cum atatia oameni au ajuns sa-si faca un vaccin despre ale carui efecte secundare nu se stie mai nimic..
D-zeu fie cu voi si sper sa deschideti ochii din ce in ce mai mult pentru ca nu orice zboara se mananca! Open your eyes people!

Aveti articolul aici... http://www.dailymail.co.uk/news/article-1242147/The-false-pandemic-Drug-firms-cashed-scare-swine-flu-claims-Euro-health-chief.html

Sunday, 10 January 2010

Societatea tip individual sau cea tip colectiv?poate e momentul pentru alta forma de societate

Inceputurile mele sunt cam timide.As dori mai mult sa mi exprim parerile dar imi va lua ceva timp.As dori azi sa postez niste citate din SCHILLER-JUNG(TIPURI PSIHOLOGICE) si sa va las sa judecati singur niste realitati care nu fost gandite de putini dintre noi,poate simtite sau intuite de ceva mai multi...este vorba de cultura de natura individuala(antichitatea) sau de ce cultura de natura colectiva(inceputa de crestinism) si implicatiile lor

"Avem astazi o cultura colectiva,depasind,in ce priveste organizarea,tot ceea ce i-a premers,dar pagubind intr o masura crescanda cultura individuala.Exista astazi o prapastie adanca intre ceea ce este si cum se infatiseaza un ins,adica intre ceea ce el reprezinta ca individ si ceea ce reprezinta ca fiinta colectiva.Dezvoltata este functia,nu si individualitatea sa.Perfect fiind,el se identifica functiiei colective;in caz contrar,este pretuit ca functie de societate,dar ,ca individualitate,inclina de partea functiilor sale neevoluate,valoric inferioare,comportandu-se pur si simplu barbar,in vreme ce in primul caz izbuteste sa se iluzioneze,ignorandu-si barbaria efectiv existenta.In mod sigur,aceasta unilateralitate fata de societate a prezentat si avantaje ce nu se cuvin subestimate

Numai astfel,numai prin faptul ca ne adunam intr-un singur focar intreaga energie a spiritului si ne concentram intreaga fiinta intr-o singura forta,izbutim sa inaripam aceasra forta si sa o conducem mult dincolo de limitele pe care natura pare sa i le fi asezat(SCHILLER)

Dar aceasta dezvoltare unilaterala duce si trebuie sa duca la o reactie,caci reprimate,functiile valoric inferioare nu pot fi la nesfarsit excluse de la traire si dezvoltare.Va veni un moment in care sciziunea interioara a omului va trebui sa fie din nou suprimata ,pentru a se da o sansa de viata elementelor inca nedezvoltate.
Printrre functiile neglijate se pot foarte bine afla valori individuale mult mai inalte,de importanta secundara pentru viata colectiva,dar de mare pret pentru viata individuala,valori vitale care pot conferi existentei individului o intensitate si o frumusete pe care acesta le asteapta zadarnic din partea functiei sale colective.Functia diferentiata ii creaza posibilitatea existentei colective,NU SI BUCURIA DE VIATA PE CARE LE POATE CONFERI DOAR DEZVOLTAREA VALORILOR INDIVIDUALE"


Ma opresc aici si las pe fiecare sa-si traga propriile semne de intrebare,daca pot cugeta asupra faptului ca majoritatea dintre noi am uitat sa ne dezvoltam aceste valori individuale si daca nu cumva ar fi timpul sa facem ceva si pentru noi,ceva care ne poate aduce linistea interioara...Bafta!!!