



Cred ca un loc de maxima importanta din punct de vedere turistic este Cambogia.Stateam si urmaream niste imagini cu Angkor Wat,celebrul templu..Daca nu stiai,hai sa spunem cateva date aici.
A fost construit de catre regele Suryavarman in sec 12 ca fiind templul regal si capitala regatului avand si o importanta religioasa fiind primul templu hindu dedicat lui Vishnu mai apoi devenind templu budist.Este un simbol al Cambogiei,aparand si pe steagul national.
Istoria Angkor Wat-ului incepe odata cu Regatul lui Funan, intemeiat de un indian brahman in preajma anului 200 d.Ch, care era populat de comercianti indieni. Timp de 400 de ani aceasta regiune a prosperat datorita comertului. Fiind situat pe ruta de pelerinaj dintre China si India, regatul si oamenii lui au adoptat religiile hindusa dar si pe cea budista. Influenta indiana si chineza se simte inca in Cambodgia, iar templul Angkor Wat seamana destul de mult cu templele budiste si hinduse din India de Nord si Nepal.
Angkor Wat este cea mai mare implinire a arhitecturii khmere si este astazi cel mai reprezentativ templu de acest fel. Are o structura piramidala si ocupa o suprafata de 1500 x 1300 m si este inconjurat de un sant lat de 180 m. De-a lungul potecii, ce duce la enorma poarta de intrare, sunt balustrade ce creeaza senzatia de serpi uriasi. Se crede ca ei erau simboluri ale fertilitatii. Templul este alcatuit dintr-un complex dominat de terase si cateva cladiri mici dispuse in serii de cate trei, dincolo de care se inalta cinci turnuri. Zidurile sunt decorate cu sculpturi si reliefuri reprezentand personaje din mitologia hindusa, in principal cu scene dedicate lui Vishnu.
Mai multe detalii gasiti pe wikipedia si pe net..Doream doar sa ma documentez putin despre el si sa l pun pe lista mea de prioritati turistice.Sper sa devina si a ta !
No comments:
Post a Comment