Nu-mi pasa daca opera mea va fi citita acum sau de posteritate.Imi pot permite sa astept un secol pentru a fi citit,cand Dumnezeu insusi a asteptat sase mii de ani sa fie observat
Edgar Allan Poe-Eureka
Trebuie mentionat de la bun inceput ca Eureka-Poem in proza a lui e.a.Poe este mai putin cunoscuta celor care l au citit.Cu surprindere am aflat cand am citit aceasta carta ca ea a fost tradusa doar in 4 limbi .Deci am avut noroc ca ne am aflat intre cei care au putut sa o citeasca,caci sincer e un calvar sa o citesti in alta limba daca nu cunosti acea limba pana in scoarta..in fine...
Cand a aparut prima oara teoria Big bang-ului? 1929 odata cu descoperirile lui Hubble?Ai fi surprins sa afli ca in 1848 deductiile lui E.A.Poe asupra unui univers finit intr un spatiu infinit si a originii acestui univers din particula primordiala aveau sa fie intelese si acceptate de catre comunitatea stiintifica multi ani mai tarziu...Acest poem a fost precedat de catre discursul "Despre Cosmologia Universului" .Desi el a dorit sa fie publicate peste 50 mii exemplare,criticile provocate de discursul sau premergator au facut ca aceasta magnifica carte sa fie tiparita doar in 500 exemplare .
Eureka are printre ideile sale revolutionare faptul ca Universul evolueaza de la unitate catre multiplicitate si apoi,de la multiplicitate la unitate(Viitorul universului este colapsul ce reprezinta condensarea finala a materiei intr un punct ce va reface particula primordiala-prefateaza ideea Big Crunch,marea implozie.).Gaseste o explicatie pentru legatura spirit materie pornind de la atomi si plus date despre galaxii care te fac sa te intrebi cum putea sa intuiasca cineva asa ceva...E o carte care se citeste rapid si care te va lasa WOOOOW..
Atasez cateva citate :
"Sunt perfect indreptatit sa anunt ca Legea pe care ne-am obisnuit s-o numim a Gravitatiei exista pe baza faptului ca Materia a fist expulzata,la origine,la nivel subatomic intr-o sfera limitata(tautologie intentionata) a Spatiului,dintr-o particula absoluta,de sine statatoare,individuala,neconditionata si nerelativa,prin unicul proces prin care era posibil sa fie satisfacute,in acelasi timp,cele doua conditii:iradiatia si distribuirea regulata in toata sfera"
"Astfel,cele 2 princii propriu zise,ATRACTIA SI RESPINGEREA-MATERIALUL SI SPIRITUALUL-se insotesc pentru totdeauna in cea mai stransa fratie,trupul si sufletul merg mana in mana"
Lectura placuta...
P.S un filmuletz despre cat de mici suntem...
No comments:
Post a Comment