Tuesday, 12 January 2010

Pervesitatea societatii actuale

Prieteni, poate din cauza ca sunt mai atent la unele detalii sau poate ce incep sa ma schimb la nivel perceptual sau intelectual,nici nu stiu,dar vreau sa va impartasesc durerea cu privire la un subiect.Dar trebuie privit intr un mod optimistic. Noi ne cream propria realitate si ar fi pacat ca acest lucru sa ne fure mai mult decat un zambet.Asa ca sa ma opresc din vorbarie si sa va spun despre ce indignare vreau sa va vorbesc in cateva randuri.Stateam si priveam ceva la tv(o mare tampenie ca mai stau din cand in cand sa mai uit si acest instrument de spalare de creier) ..Era o reclama la un aparat de slabit prin tonifierea abdomenului cu ajutorul unei bande electrice..care lucreaza asupra lor tu fiind si la tv.Nu ca ar fi rau ca se incurajeaza sedentarismul si lenea..Nu asta ar fi problema mea majora,ca fiecare doarme cum isi astearna..totusi m au socat imaginile de final..acei oameni care ar fi slabit(niste iluzii) isi priveau imaginile de cand erau grasi(umflati de mcdonald si altele) si radeau despre ei insisi si vorbeau din postura de atingatori de nirvana ..Atata falsitate in care se indreapta societatea noastra.. atata imagine perfecta in care credem si in care saracii urmaritoti ai acestui show ajung sa fie deprimati,sa se urasca pe ei insisi ..
Acelor mancatori de cacat fost grasi umflati am sa le transmit ceva...nu va mai identificati cu corpul acela.In loc sa mancati 30 de ani ca niste nemernici mai bine citeati cate ceva si vi s ar fi imbogatit inima si spiritul..e trist ca peste tot se mediatizeaza imaginile perfecte si lumea le are drept iconuri.Cred ca ar trebui adevaratele valori ale speciei noastre..artisti,creatori de noi orizonturi..asa ca sfatul meu este ca sunteti minunati asa cum sunteti.Corpul e doar trecator.Voi nu sunteti ei..bafta in ignorarea acestor reclame,imagini,reviste in care ei se promoveaza si treceti la lucruri mai importante..

P.S Promit ca in urmatoarele posturi sa vorbeste despre EUREKA-un poem in proza de Allen Edgar Poe.mi e frica sa scriu ca omul acesta e un iluminat al cuvintelor si cred ca i as sterge cumva din icoana care este prin limitul meu vocabular..dar am sa incerc ;)

No comments:

Post a Comment