Inceputurile mele sunt cam timide.As dori mai mult sa mi exprim parerile dar imi va lua ceva timp.As dori azi sa postez niste citate din SCHILLER-JUNG(TIPURI PSIHOLOGICE) si sa va las sa judecati singur niste realitati care nu fost gandite de putini dintre noi,poate simtite sau intuite de ceva mai multi...este vorba de cultura de natura individuala(antichitatea) sau de ce cultura de natura colectiva(inceputa de crestinism) si implicatiile lor
"Avem astazi o cultura colectiva,depasind,in ce priveste organizarea,tot ceea ce i-a premers,dar pagubind intr o masura crescanda cultura individuala.Exista astazi o prapastie adanca intre ceea ce este si cum se infatiseaza un ins,adica intre ceea ce el reprezinta ca individ si ceea ce reprezinta ca fiinta colectiva.Dezvoltata este functia,nu si individualitatea sa.Perfect fiind,el se identifica functiiei colective;in caz contrar,este pretuit ca functie de societate,dar ,ca individualitate,inclina de partea functiilor sale neevoluate,valoric inferioare,comportandu-se pur si simplu barbar,in vreme ce in primul caz izbuteste sa se iluzioneze,ignorandu-si barbaria efectiv existenta.In mod sigur,aceasta unilateralitate fata de societate a prezentat si avantaje ce nu se cuvin subestimate
Numai astfel,numai prin faptul ca ne adunam intr-un singur focar intreaga energie a spiritului si ne concentram intreaga fiinta intr-o singura forta,izbutim sa inaripam aceasra forta si sa o conducem mult dincolo de limitele pe care natura pare sa i le fi asezat(SCHILLER)
Dar aceasta dezvoltare unilaterala duce si trebuie sa duca la o reactie,caci reprimate,functiile valoric inferioare nu pot fi la nesfarsit excluse de la traire si dezvoltare.Va veni un moment in care sciziunea interioara a omului va trebui sa fie din nou suprimata ,pentru a se da o sansa de viata elementelor inca nedezvoltate.
Printrre functiile neglijate se pot foarte bine afla valori individuale mult mai inalte,de importanta secundara pentru viata colectiva,dar de mare pret pentru viata individuala,valori vitale care pot conferi existentei individului o intensitate si o frumusete pe care acesta le asteapta zadarnic din partea functiei sale colective.Functia diferentiata ii creaza posibilitatea existentei colective,NU SI BUCURIA DE VIATA PE CARE LE POATE CONFERI DOAR DEZVOLTAREA VALORILOR INDIVIDUALE"
Ma opresc aici si las pe fiecare sa-si traga propriile semne de intrebare,daca pot cugeta asupra faptului ca majoritatea dintre noi am uitat sa ne dezvoltam aceste valori individuale si daca nu cumva ar fi timpul sa facem ceva si pentru noi,ceva care ne poate aduce linistea interioara...Bafta!!!
No comments:
Post a Comment