Wednesday, 3 February 2010

Mintea si Vorbirea

S-a intamplat odata ca Mintea si Vorbirea sa se sfadeasca pentru intaietate.Mintea spuse :"Eu sunt mai buna decat tine,caci tu nu vorbesti despre nimic pe care eu sa nu-l fi cunoscut inainte"
.Atunci Vorbirea spuse:"Eu sunt mai buna decat tine,eu fac sa fie stiut tot ceea ce tu ai cunoscut."
S-au dus la Prajapati sa hotarasca in aceasta privinta.Prajapati i a dat dreptate Mintii spunand: " In orice caz,Mintea e mai buna decat tine,caci ceea ce face ea,tu faci dupa ea,tu mergi pe urmele ei;cel care e mai rau obisnuieste sa imite intocmai ce face cel mai bun . "

No comments:

Post a Comment