Cred ca acest cuvant a fascinat omenirea din primele clipe ale aparitiei sale si cred ca orice om de pe acest pamant si a pus aceasta problema.Se poate vorbi si se pot face paralele intre toti filosofii omenirii,insa eu mi am ales un scurt pasaj din Meister Eckhart,un stralucit reprezentant al orientarii critice din interiorul bisericii din secolul 13..Am sa reproduc cateva pasaje iar apoi ....vetzi fi lasat prada gandirii rationale sau irationale...
"Caci omul este cu adevarat Dumnezeu,iar Dumnezeu este cu adevarat om"
"In schimb,acela pentru care Dumnezeu nu este un astfel de bun launtric trebuie sa si-l aduca pe Dumnezeu de afara,printr-un lucru sau altul-atunci il cauta in chip indelustator prin anumite lucrari,prin oameni sau locuri:dar tocmai asa nu il are si atunci lense vine ceva care il tulbura.Si anume il tulbura nu doar tovarasia rea,ci si cea buna,nu doar strada,ci si biserica,nu doar vorbele si lucrarile rele,ci asijderea cele bune.Caci piedica este in el:in el Dumnezeu nu a devenit inca lume.Altminteri,s-ar simti in tot locul si in preajma tuturor oamenilor bine si aparat........"
"Cine il are pe Dumnezeu in afara il are in mod necesar proiectat in obiect,iar obiectul dobandeste astfel o supravaloare.Obiectul exercita o influenta nemasurata asuprea subiectlui,mentinandu-l intr-o anumita dependenta servila." Jung
No comments:
Post a Comment