Wednesday, 3 February 2010

Poate mintea sa gandeasca sa nu gandeasca??

Sfidatorul

1. Mintea voastra nu se afla sub controlul vostru deoarece,daca ar fi, ar putea sa si intrerupa activitatea mentala inutila la vointa pentru cat timp ar vrea,nu doar pentru 2-3 secunde.

2. Ati incercat sa va intrerupeti activitatea mentala dar nu ati reusit.Rezulta de aici ca “ceva” din voi a incercat sa intrerupa ,activitatea voastra mentala ,constanta reusind pentru cateva clipe. Asadar,acest “ceva” a fost capabil sa observe si sa controleze un fenomen dincolo de mintea care gandeste. Daca lucrurile stau astfel,acest „ceva” din voi,nu e mintea voastra, cea care gandeste.Sau,mai bine zis,acest „ceva” din voi nu este mintea care articuleaza neincetat ganduri confuze,inutile.

Dar daca in voi exista ceva ce nu este mintea voastra care gandeste ganduri de acest fel,atunci cine sunteti voi?Si de ce mintea voastra cea care gandeste se afla dincolo de controlul vostru?
Daca mintea voastra care gandeste e dincolo de controlul vostru iar voi nu sunteti aceasta minte care este sursa actiunilor voastre?
In interiorul fiintelor umane actioneaza 2 tipuri de minte.
Mintea care utilizeaza dialogul interior ca element de autoafirmare si autoperpeturare.Acest tip este MINTEA SUPERFICIALA.Caracteristicile sale sunt simple:
-Mintea Superficiala dialogheaza constant cu ea insasi e complet focalizata pe trecut sau viitor ,analizeaza totul in termeni de profit si pierdere pentru cel care reuseste sa interpreteze realitatea.Si ia decizii doar pe baza experientelor trecute.Isi schimba ideile si directia la cateva minute odata.Proiecteaza tot ceea ce este de proiectat.Si calculeaza tot ce e de calculat.Este incapabila de concentrare si starea sa naturala este Dialog interior necontenit ,Atentie constant ape trecut si viitor.

Sub mintea de suprafata exista o minte mult mai tacuta , care percepe realitatea fara interpretarea gandirii .Stie care e calea cea mai buna pentru noi si ne-o comunica prin senzatii si sentimente.Functionarea sa nefiind bazata pe gandire si dialogul interior , ci pe evaluarea energetica a momentului present,ea ne indica o cale fara a calcula procentul de pierdere sau castig si nu se asteapta la un anume rezultat.Aceasta minte nu are deloc nevoie sa faca planuri sau proiecte cu termen de finalizare prestabilit deoarce nu foloseste viitorul ca pe o modalitate de evaluare si nu ia decizii bazandu se exclusiv pe baza de date create din evenimentele trecute deoarece nu foloseste trecutul ca model imuabil pentru present.Aceasta este MINTEA PROFUNDA.

No comments:

Post a Comment