“ Statul e cel mai rece din toate dihaniile reci:minte cu raceala si iata minciuna ce se scorneste din gura lui-Eu,statul,eu sunt norodul”
“ Nimic mai mare decat mine pe pamant:sunt degetul poruncitor al domnului,astfel urla dihania”
“ Fiecare norod isi are graiul sau despre bine si rau. Vecinul lui nu-l intelege.El a nascociy acest grai pentru deprinderile si legile sale.Dar statul minte in toate graiurile de bine si de rau,si in tot ce spune-minte,tot ce are-e de furat. Totul e fals,musca cu dintii de furat,carpanosul.Fatarnicii sunt chiar in maruntaiele lor!”
Pornind de la cuvintele pline de intelepciune ale lui Nietzsche despre STAT am sa incerc sa fac o analiza a “realitatii” romanesti.. nu intru in detalii de realitate privita prin ochii stiintei cuantice sau a altor stiinte.. ci ma refer ca la cea pe care o percep cu totii.. As dori sa intreb daca cei care au condus tara si nu numai ,stiu cate cruci duc in spate. Lenea voastra, aroganta voastra,mediocritatea intelectuala a voastra si nu in ultimul rand,lacomia voastra, a ucis si a nenorocit atat de multe vieti.Nu ati avut puterea sau raspunderea niciodata,cum ati putea sa o aveti in ceasul al treisprezece. Se spune ca atunci cand nu-ti faci iluzii,n-o sa ai dezamagiri. Acest popor si-a dorit putine si voi nu ati putut sa le oferiti nimic... doar nepasare si moarte..Nu sunt nihilist,nici nu vad aceasta realitate a voastra in gri. Se pare ca exista un plan divin si o lectie pe care trebuie sa o invatam ,si din pacate aceasta lectie dura a trebuit sa ne-o luam in fiece zi..
Tuuuu,dobitocule,care nu vrei decat sa-ti traiesti aceasta realitate mizera si sa furi pentru tine si neamurile tale,crede-ma ca exista lucruri mai nobile pe lumea aceasta .. Nu vei tinde si nu vei afla niciodata ce este Supraomul, dar ai putea sa tinzi sa fi om si sa ai mai multa pasare,credinta si dragoste. E. Poe spunea in Eureka ceva senzational,ceva pe care noi ignoram zi de zi si care ar suna cam asa..ca daca am putea sa miscam a million parte dintr-o particula de praf de pe varful degetului atunci tot universul s-ar schimba.. stiu ca multi sunteti secatuiti de puteri si nu mai aveti credinta in nimic pentru ca totul v-a dezamgit,dar as vrea sa fie un apel catre voi,cei care mai aveti un strop de constiinta.Nu va lasati batuti si credeti,sperati,visati. Noi ne formam lumea si de ce n-ar fi o lume frumoasa. Nu stiu sa ofer o solutie mai buna statului dar stiu ca pot sa spun cand ceva merge gresit,cand ceva ma apasa.Acest drept nu poate nimeni sa mi-l ia.Asa ca incearca sa faci ceva ,sa indrepti ceva,sa ti schimbi statutul de “dobitoc” si sa tinzi sa devi macar om daca nu poti sa urci toate treptele ale piramidei cunoasterii. Fie ca vei inceta sa te uiti la non-valorile produse de televiziune,fie ca vei zambi mai mult si ti vei spune ca azi nu te vei enerva,fie ca vei iesi din casa si vei observa cu adevarat copacii infloriti,tu vei schimba lumea. E timpul sa ne depasim si sa iesim din norme,automatisme si mai ales din nepasare si aroganta.
“Nu va propavaduiesc munca,ci lupta.Nu va propavaduiesc pacea,ci izbanda.Fie ca munca voastra o lupta sa fie,ca pacea voastra sa fie o izbanda”
No comments:
Post a Comment