Ce minunata este aceasta inventie numit internet... Poti gasi orice oricand.. Imi permit sa va transcriu un capitol din "Asa grait-a Zarathustra" de Nietzsche. Pareri sunt impartite despre opera lui dar mie mi se pare genial. Am ratat varsta cand el era obligatoriu,dar e bine ca am facut-o si acum... Intotdeauna m-am gandit daca a da nastere sau a avea un copil este cea mai mare minune a lumii sau poate e doar un atribut al speciei si mai ales o conditionare de a duce mai departe. Suntem controlati de hormoni si ne identificam cu corpul nostru. Dar daca totusi suntem mai mult si omul este pentru spirit doar o faza intermediara si scopul final este Supraomul cum il denumea Nietzsche. Copilul reprezinta inocenta,puritate. Nu inseamna ca nu mi doresc personal. Dar din pacate prea multi gasesc placerea suprema in emotiile sexuale si nu pot sa mearga mai departe spre cunoastere si spre descoperirea de sine. La intrarea oracolului din Delphi era scris Omule cunoaste-te pe tine si astfel vei cunoaste universul si zeii care il conduc. De ce atat de multi filosofi si iluminati trageau aceleasi concluzii? Pentru ca suntem prinsi intr-un matrix si ramanem la nivelul dobitoacelor si nu vrem sa ne intrebam mai multe.. Va redau acum acest capitol ...
DESPRE COPIL SI CASATORIE
" Am o mare intrebare pentru tine,si numai pentru tine,o frate al meu!.. O adancesc in sufletul tau ca pe o sonda,pentru a-i cunoaste adancurile...
Esti tanar si doresti femeie si copil.Dar te intreb:esti tu oare omul care sa aiba dreptul sa doreasca un copil?
Esti tu oare invingatorul-invingator asupra ta insuti-suveran al simturilor,stapan al virtutilor tale? E ceea ce te intreb.
Sau vointa ta e Strigatul Dobitocului si a saraciei?Sau e Teama de Singuratate sau e Ura de Tine Insuti?
Vreau ca izbanda si libertatea ta sa nazuiasca a se invesnici prin copil.Tu trebuie sa cladesti monumente vietuinde izbanzii si eliberarii tale.
Trebuie sa construiesti mai presus de tine insuti.Dar mai intai trebuie ca tu insuti sa fii cladit pe baze temeinice din cap pana-n picioare.
NU TREBUIE NUMAI SA-TI PROPASESTI RASA MAI DEPARTE,CI CAT MAI PRESUS.LA ASTA SA-TI SLUJEASCA GRADINA CASATORIEI.
Tu trebuie sa fauresti un trup de o speta superioara,o prima miscare,o roata ce se invarte in jurul ei insise-trebuie sa fauresti un creator.
Casatorie:asa numesc eu vointa a doi de a fauri pe unicul,care e mai mult decat aceia ce l-au savarsit.Respect dintr-o parte si alta,iata casatoria;respect celor ce nazuiesc o atare vointa!
Astfel sa fie intelesul si adevaratul rost al casatoriei tale.Dar celei ce-o numesc casatorie de prisos,multimea de netrebnici ,cum i-as putea zice??
Vai!.. aceasta saracie a sufletului in doi!..Vai! aceasra necuratie a sufletului in doi!.. Vai! aceasta nenorocita multumire in doi!..
Casatorie, asa au poreclit ei toate acestea;si mai pun ca unirile lor au fost pecetluite in ceruri.
Ei bine,nu-mi trebuie cerul acesta al celor de prisos! Nu,Nu Vreau Dobitoacele acestea incalcite in plasa cereasca!
Departe de mine si Dumnezeul ce vine schiopatand sa binecuvanteze ceea ce n-a unit el!
Sa nu radeti de atari casatorii!.. Care-i copilul ce n-ar vrea dreptul sa-si deplanga parintii...???
Omul acesta mi s-ar parea respectabil si pregatit sa cuprinda intelesul pamantului;dar cand i-am vazut nevasta,Pamantul mi s-a parut un loc pentru smintiti.
Da,as vrea ca pamantul sa se infioare,la vederea unui sfant imperecheat cu o gasca.
Cutare plecat-a ca un erou in cautarea adevarurilor,dar n-a prins decat o biata minciuna impodobita.El zice ca e casatoria lui! ( Nu stiu istoria lui Nietzsche dar as spune ca are o trauma cu femeile pentru ca acelasi lucru se poate intampla unei sfante...sa ia un gascan sau o hiena,dar simt misoginitatea lui..poate e doar o parere care se bazeaza pe putine date dar am sa revin cand am sa aflu mai multe..aparentele inseala de multe ori..)
Cutare era cumpatat in legaturile sale si anevoios in alegere.Dar cu o singura lovitura si-a zdrobit pentru totdeauna societatea sa.El zice ca asta e casatoria lui!
Iar cutare cauta p slujnica cu virtutile unui inger,dar tamnesam a ajuns sa fie el sluga unei femei,si acum ar trebui ca el insusi sa ajunga inger.
Pretutideni n-am vazut decat cumparatori plini de prevedere si toti cu niste ochi vicleni,nevoie mare!Dar cel mai viclean isi cumpara el insusi nevasta cu ochi inchisi-pisica in sac!...
Multe nebunii de scurta durata-spuneti-mi voi ca e dragostea.Si insuratoarea voastra pune capat multor nebunii de scurta durata printr-o prostie indelungata.
Dragostea voastra pentru femeie si iubirea eu pentru barbat:O!.. de ar fi mila pentru zeii suferinzi si intunecati!
Dar mai intotdeauna e un dobitoc care ghiceste pe un altul.
Cu toate acestea,cea mai desavarsita dragoste a voastra nu e decat o figurata expresie de incantare a mintii si o durere arzatoare.E o torta care trebuie sa va lumineze caile cele mai desavarsite.
INTR-O ZI VA TREBUI SA IUBITI MAI PRESUS DE VOI INSIVA!... INVATATI deci dintru-ntai A IUBI! Pentru aceasta a trebuit sa desertati pana la fund potirul amar al dragostei voastre.
E amaraciune in potir,chiar in potirul celei mai desavarsite iubiri.Asa se trezeste in tine dorinta de SUPRAOM,astfel se desteapta in tine setea,o fauritorule.
Setea de fauritor,sageata si dorinta de SUPRAOM!spune-mi frate al meu,voiesti tu astfel casatoria?
O astfel de vointa si o atare casatorie o sfintesc
ASA GRAIT-A ZARATHUSTRA
No comments:
Post a Comment