Monday, 7 June 2010

Mintea noastra...cea de toate zilele






Mintea umana.. Filosofie sau psihologie, religie sau misticism,realitate sau iluzie,totul este legat de mintea noastra .Atat de complexa si atat de putin inteleasa de majoritatea dintre noi. Cum am putea intelege ceva despre univers,despre fericire sau despre viata noastra daca nu putem sa intelegem mecanismele mintii?
De ce marile curente filosofice orientale, de ce mai nou fizica cuantica ne spun acelasi lucru.. Mintea ne joaca feste, e o capcana in care cadem cu toti.. De ce gandim prin cuvinte stiind ca orice cuvant este un simbol ,un concept izolat in mintea noastra,amagindu-ne convigandu-ne ca realitatea desemnata de ele este la fel de autentica ca si realitatea obiectiva?

Multe intrebari si o groaza de raspunsuri. Pana la urma cautarea e a ta,iar daca nu o ai iti spune Alleluia...si Blissfull Ignorance!!

Am sa reproduc un capitol din “Invataturi spiritual despre Tao” de Mark Forstater. Pana la urma cuvintele acestea nu va vor oferi decat o realitate total diferita de cea obiectiva si totul ramane pe umerii vostri sa experimentati viata ,pentru ca oricate carti am citi,niciodata nu vom putea descrie in cuvinte bucuria cand ne vedem partenerul zambind,sau cand gusti un fruct.. Incercam dar cuvintele sunt o palida incercare..

“Mintea Umana este mintea constienta,preocupata de lucrurile lumesti si de viata obisnuita. Este o minte rationala si obiectiva, care privste viata facand diferentieri si distinctii intre lucrurile pe care le vede.Aceste discriminari au inevitabil la baza dorintele noastre,si indeosebi dorinta de a OBTINE PLACEREA si de a EVITA DUREREA. Altfel spus,Mintea Umana este alcatuita din preferinte si antipatiile noastre,din lucrurile pe care le dorim si cele pe care le evitam,si cu toate acestea ea este perfect convinsa ca analiza ei este perfect lucida.
Mintea noastra umana priveste viata si constata ca aceasta este prea scurta,nesigura,plina de temeri si de probleme ,si ca mai devreme sau mai tarziu tot ce exista moare. De accea, i se pare ca viata este haotica si nu are nicio o semnificatie profunda. Thomas Hobbs spunea ca Viata este urata,brutala si scurta .Pornind de la aceasta premisa, ea isi creeaza o metoda pentru a face fata acestei existente dificile.
Considerand ca viata este scurta, oamenii se agata prin orice mijloace de ea,incercand tot ce le sta in puteri pentru a o PRELUNGI. Considerand-o nesigura,ei urmaresc cu orice prĂȘt siguranta, pe care par sa o asigure banii,proprietatile si posesiunile. Considerand viata temporara si moartea inevitabila, ei urmaresc faima si celebritatea, in speranta ca vor lasa ceva in urma lor.
Desi moartea este inevitabila, oamenii incearca sa o conteste. Isi doresc sanatatea pentru a prelungi viata,dar sunt dispusi sa si-o pericliteze prin placer periculoase precum fumatul, bautul in exces si folosirea unor droguri toxice. Natura contradictorie a Mintii Umane face ca ea sa intre inevitabil in conflict cu ea insasi,iar oscilatia ei intre placere si teama o face sa se inalte pe cele mai inalte culmi ale sperantei,numai pentru a cadea apoi in abisurile cele mai profunde ale disperarii.
Aceasta Minte Umana este produsul nostru, dar nu ne apartine in totalitate. In mare masura ea reprezinta darul otravit al societatii,sub forma diferitelor pareri care ni se inoculeaza,apartinand parintilor,prietenilor, profesorilor si al mass-mediei. Intr-un fel se poate spune ca Mintea Umana este produsul colectiv al intregii umanitati;forma ei actuala se datoreaza experientelor tuturor stramosilor nostri. La nivel individual,cea mai puternica influenta formatoare le apartine parintilor,responsabili de prima conditionare a copilului,caruia ii inoculeaza principalele idei despre lume si existent pe care acesta le va aplica de-a lungul intregii sale vieti(in mod inconstient)
Daca nu facem decat sa i imitam pe altii,putem parcurge un drum care nu ne apartine,care nu ni se potriveste , si astfel nu avem cum sa ne simtim confortabil in propria noastra piele. Este atat de usor sa te ratacesti urmand indicatoarele stabilite de altii”

Si in incheiere sa adaug un citat...

“Mintea ne amageste,facandu-ne sa credem ca suntem creaturi independente,separate de restul,o insula a egoului in interiorul pielii noastre,dar in realitate facem cu totii parte integranta dintr-o imensa retea de relatii. “

No comments:

Post a Comment