Monday, 13 June 2011

VINOVATIA COLECTIVA!

Hai sa incepem prin a propune un exercitiu pe care sa-l faci imediat dupa ce vei termina de citit acest articol, si anume sa-i intrebi pe cei din jur daca cred ca au vreo vina la situatia crizei prin care trece tara sau umanitatea sau din ce cauze ar putea fi ea..Intreaba-i daca exista vreo vina colectiva sau exista doar puncte individuale in care sa aratam cu dejetu’ ?

Pentru a putea regandi o noua mentalitate e nevoie de o curatenie, curatenie ce presupune o intelegere a ce se intampla in zilele noastre. Realitatea nu este decat o oglinda a starii mentalului colectiv si in aceste clipe, umanitatea trece printr o criza….Poate ca acesta este drumul spre ceva mai bun,poate ca n am invatat nimic si ajungem iarasi intr-un hau condus de forte inconstiente..
Sa revenim la vinovatia colectiva .Aceasta denumire se refera la existenta irationala a unui sentiment subiectiv de vinovatie (sau a unei constiinte a vinovatiei) sau a unei complicitati la vinovatie. Sentimente de acest fel pot sa apara intr-o familie ,de exemplu, atunci cand un membru reuseste sa-si puna familia intr-o sitiuatie de defaimare.Tu nu vei putea fi facut raspunzator nici juridic nici moral ,dar vinovatia ce planeaza asupra ta se arata prin gandul ca numele ti-a fost intinat.Vinovatia se limiteaza din punct de vedere juridic.moral si intelectual; ca fenomen psihic planeaza asupra tuturor lucrurilor si oamenilor din prejur. Vei inchiria o camera in care a fost ucis o persoana cu cateva zile inainte? Viitoarea ta sotie este fiica sau ruda a unui criminal? Ce vei simti?

Vinovatia colectiva este o tragica fatalitate;ea ii atinge pe toti,drepti sau nedrepti,care s-au aflat in apropierea unui loc in care se produc evenimente groaznice…

Acest loc poate fi extrapolat la nivelul unui sat,oras,tari sau continent…Cred ca putem sa purtam o vina globala pentru crimele care sunt indreptate asupra naturii,de care suntem perfect constienti prin faptul ca ne sustine viata,comfortul.Dar de cate ori plantam un copac, o floare sau preferam sa mergem cu bicicleta in loc sa folosim masina?
Sa revenim la tarisoara noastra,Romania.. O spun tarisoara noastra,desi sunt plecat de 8 ani ,am o legatura stransa si o vizitez foarte des.De cate ori nu gandim cat de urat e acolo, ce oameni inapoiati,ce inceti sunt? Cand iesim din tara oamenii ne privesc ciudat caci suntem romani, pentru ca purtam vina colectiva ai altor conationali care au mancat lebede si turturici prin acele tari..
Nu credeti ca a venim momentul sa facem pasul in fata si sa recunoastem in fata tuturor,aceasta vina colectiva, ca suntem romani, sa nu incercam sa ne dezvinovatim si sa nu incercam sa ne micsoram vinovatia, aducand argumente nesatisfacatoare ? Intr-o zi oamenii ne vor vedea cu alti ochi cu siguranta .Nu incerca sa le demonstrezi nimic,vina va plana, e nevoie decat sa o analizezi ,sa ti-o asumi si sa mergi in continuare pe drumul tau.
Fizica cuantica ne demonstreaza ca totul este gand , este constiinta.. Forte mult mai puternice guverneaza aceasta lume, lume care este un aspect al interiorului nostru. Noi nu traim izolati de ceilalalti,ci suntem intr-o continuua relationare cu ceilalalti.. O crima, ceva negativ nu se intampla doar unui om, ci se desfasoare intr-un cerc mult mai larg. Senzatia care o starneste orice crima si interesul pasionat pentru urmarirea criminalilor,procese etc demonstreaza ca toti suntem interesati de crima.Suntem ahtiati dupa negativism,discutam tot timpul despre el si ne intrebam de ce realitatea ni se infatiseaza in acest fel.
Ne manifestam indignati, uram din ce in ce mai tare si nu ne dam seama ca privelistea uratului suscita uratul din suflet.Fiecare avem in noi un tiran,un criminal la fel cum avem un sfant sau un Mahatma Ghandi. Realitatea este doar o optiune a perceptiei.. Ti –o poti focaliza pe critica,urat,ura si lupta sau iti poti asuma aceasta vina colectiva si iti poti educa sufletul sa vada si frumosul din aceasta lume.Actiunea atrage dupa sine reactia, si de obicei reactia este cu mult mai puternica si mai devastatoare decat actiunea. E greu sa ti lasi mintea sa nu mai judece ,dar prin durere si urat nu facem decat sa udam acel copac al suferintei si sa-I dam sansa sa creasca

Hai sa ne asumam toate greselile Romaniei ,sa le acceptam si sa concepem o noua Romanie . Hai sa ne cerem inapoi dreptul de conservare si sa nu mai cautam salvatori in exterior. Cand cineva vrea sa te scape de orice raspundere si vrea sa-I incredintezi decizia nu poate fi decat inca un tiran,pentru ca un om sanatos nu si-ar putea lua pe umeri raspunderea pentru existenta altuia.Lasati injuriile impotriva lui Basescu, Iliescu,Antonescu sau domnul Escu…Starea natiunii este o stare a mentalului..Stiu ca viata este dura dar cu siguranta domnule ziarist nu ai nici o vina atunci cand alegi sa scrii un articol de 2 lei, la fel cum tu cititorule alegi sa I citesti acel articol..Am trait sau mai bine zis,parintii nostri au trait intr-o epoca in care cismarul conducea,in care lupta de clasa a distrus intelectualitatea si a lasat mediocritatea sa conduca. A trecut? Este mai prezenta ca oricand… Oamenii de valoare sunt indepartati si marginalizati,insa cu multa violenta se dau credite multor non-valori.. Pana la urma pot sa foloseasca toate canalele de manipulare, este omul de decizie asupra vietii tale si poti alege cu ce sa te hranesti. Este momentul pentru aceasta vinovatie colectiva pentru ca toti am ajutat la perpetuarea unui sistem de gandire care ne a adus in ziua de azi. La intrarea templului din Delphi scria: Cunoaste-te pe tine omule!

Lasati tv-ul ,lasa can-can urile si hai sa privim adanc in sufletele noastre sa ne cunostem setea de violenta,setea de crima si poate in o buna zi vom ajunge sa vedem o lume in pace ,respect si egalitate!

Este un mesaj catre mine de asemenea caci port in mine aceasta vinovatie si am fost un salahor al criticii neconstructive.. Acest mesaj este inspirat de C.G.JUNG si articolul sau DUPA CATASTROFA, idei sau fraze apartin si nu fac decat sa transmit un mesaj care a ajuns acum la urechile mele.

PACE!

No comments:

Post a Comment