Monday, 17 January 2011

Pour la naissance du surhomme







Conditia SUPRAOMULUI a aparut din cele mai vechi timpuri atunci cand omul a inceput sa-si depaseasca conditia si sa tinda catre Infinit si Eternitate. Ce este acest SUPRAOM? Supraomul ar fi o specie noua si superioara omului. Omul prezentului este coarda intinsa intre animal si supraom, o coarda deasupra unui abis”. Omul este un intermediar intre animal si supraom. Depasirea de sine nu este nu este specifica existentei umane ci este trasatura fundamentala a oricarei vietati, a fiintei in genere (general) de aceea Nietzsche atribuie tuturor caracterul vointei de putere. Supraomul trebuie sa fie puternic dar si generos, totusi puterea este telul vietii. ” Acolo unde am gasit pluralitatea vietii am gasit vointa de putere si doar in vointa celui ce slujeste am gasit vointa de a fi stapanit”
În cele din urmă Supraomul lui Nietzsche, admirabil întruchipat de Zarathustra, eşuează lamentabil; şi-ntradevăr inegalabilul poem “ Aşa grăit-a Zarathustra ” ne prezintă în încheierea sa un Zarathustra disperat, batjocorit de mulţime şi renegat de discipolii săi, trădat până şi de animalele sale totemice preferate, vulturul şi şarpele.

Daca s-a dorit prin crearea unui SUPRAOM inlocuirea Creatorului,acelei forte numite Dumnezeu acel SUPRAOM a clacat.
Marea problemă a ecuaţiei Supraomului este aceea că omul este o fiinţă socială, în vreme ce Supraomul este teoretizat ca fiind extra-social.

Supraomul este, dupa B.P. Hasdeu, altruistul care se jertfeste pentru semeni si pentru tara, convins fiind ca " eul nu poate sa piara, ca nici-o moarte nu-l poate nimici, ca el staruieste, se conserva ", altfel spus " altruistul mananca moartea .

Nu putem sa nu ne amintim de PROFETUL lui Kahlil Gibran..redau un fragment din carte

Cand iubirea va face semn, urmati-i indemnul,
Chiar daca drumurile-i sunt grele si prapastioase,
Si cand aripile-i va cuprind, supuneti-va ei,
Chiar daca sabia-i ascunsa-n penaju-i v-ar putea rani,
iar cand va vorbeste dati-i crezare,
Chiar daca vocea-i ar putea sa va sfarme visurile,
asemenea vantului din miazanoapte care va pustieste gradinile.
Fiindca precum iubirea va incununa, ea trebuie sa va si crucifice.
Precum va face sa cresteti, ea trebuie sa va si reteze uscaciunile.
Precum ea se ridica pana la inaltimea voastra,
alintandu-va ramurile cele mai fragile care freamata in lumina soarelui
Tot la fel va razbate pana in adancul radacinilor voastre,
zdruncinand inclestarea lor cu pamantul.
Asemeni snopilor de grau, ea va secera.
Va treiera pentru a va descoji.
Va vantura pentru a va curata de pleava.
Va macina pana la inalbirea fainii.
Va framanta pana ajungeti foarte supusi,
Ca apoi sa va harazeasca focului sau,
si sa puteti deveni painea sfanta la ospatul divin.
Toate acestea vi le va da iubirea, pentru ca, astfel,
sa va puteti cunoaste tainele inimii,
si astfel sa deveniti o parte din inima Vietii.
Dar daca, stapaniti de teama,
veti cauta doar tihna si placerea dragostei,
Atunci e mai bine sa va acoperiti goliciunea
si sa iesiti din treierisul iubirii,
Spre a va intoarce in lumea fara de anotimpuri,
unde veti rade dar nu cu intreaga voastra bucurie
si unde veti plange dar nu in toate lacrimile voastre.
Iubirea nu se daruie decat pe sine si nu ia decat de la sine.
Iubirea nu stapaneste si nu vrea sa fie stapanita;
Fiindca iubirii ii e de-ajuns iubirea.




Sa fie acel Supraom gandit de multi fantezisti ai gandirii umane acelasi cu Homo Spiritus? S-a vorbit mult despre 2012...Sa aiba totul vreo legatura cu ceea ce au visat cei cu sute si mii de ani inaintea noastra?

Frecvenţa de rezonanţă Schumann (proprie acestei planete) a crescut de la 7.83 Hz la 12 Hz (după cum afirmă unele surse), ceea ce l-a determinat pe Jazz să spună că aceşti factori vor "activa", întocmai ca un comutator, o mare parte din acele gene pe care specialiştii în inginerie genetică le numesc "gene de balast" pentru că nu le cunosc funcţionalitatea. Jazz Rasool numeşte aceste gene "ADN-ul speciei"şi odată funcţionale, vor duce la fenomene de telepatie în masă şi telekinezie. Aceasta va fi
naşterea unei noi specii umane: Homo Spiritus.

Acum sa mi adun gandurile . Jongland cu aceste informatii si uitandu-ma la societatea noastra parca totul incepe sa aiba sens..O noua rasa umana se va naste indiferent daca noi suntem pregatiti sau nu. Universul are rabdare dar nu infinita. Suntem intr-o tranzitie si am face bine sa observam SUBOMUL in care ne am transformat . Aceasta postare e o critica la adresa mea si un mesaj de trezire!



Pour la naissance du surhomme

No comments:

Post a Comment