Monday, 30 May 2011

CALAUZA

"Sa facem tot ce am planuit sa devina realitate. Sa radem de propriile pasiuni. Pentru ca tot ce numim noi "pasiune" este,de fapt, o anume energie emotionala produsa de frecarea sufletelor noastre cu lumea exterioara.

Si , ce-i mai important, sa credem in noi insine. Sa fim neajutorati ca niste copilasi,pentru ca slabiciunea este o minune si taria este un nimic. Imediat dupa nastere,omul este fara putere si flexibil,cand moare este rigid si insensibil. Cand un copac e-n crestere,e fragil si elastic,dar cand este uscat si rigig,el moare. Rigiditatea si taria sunt insotitorii mortii. Elasticitatea si lipsa de putere sunt expresii ale prospetimii vietii. Pentru ca ce s-a rigidizat nu invinge niciodata. "


PENTRU MINE VIATA ESTE O INCHISOARE.....

Acest film este o metafora de o profunzime greu de apreciat. Vor fi puse in contrast natura cu monstrul care o invadeaza, industrializarea

"Oare stiu ce vreau? ceea ce vreau este intr-adevar idealul meu? nici de asta nu pot fi sigur "

Oare tu ce vrei? Urmareste unul din cele mai bune filme create vreodata....




Descopera l pe Tarkovski..... http://ro.wikipedia.org/wiki/Andrei_Tarkovski

No comments:

Post a Comment